Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpočet skutečné natírané výměry plochy - vlnitá střešní krytina typu A5

Hezký den, prosím o radu a pomoc s výpočtem.
Rozměr šablony střešní krytiny 2500 x 918 mm. Velikost vlny - typ A5. Dřívější Eternit, současný Cembrit.
Ve skutečnosti mají vlnovky výměru plochy vyšší o náběžnou a sestupnou hranu vlny, než je plošná výměra uváděná v katalogu a technickém listu. Přesnou výměru výše uvedené šablony jsem poptával u stávajícího výrobce firmy Cembrit. Nejsou však schopní tuto informaci sdělit. V katalogu uvádějí pouze rozměry desky a výměru při čelním pohledu na desku, tedy nikoli reálnou. Nátěrové hmoty jsou drahé, proto je nechci co do množství kupovat odhadem a už vůbec nechci dokupavat předražená malospotřebitelská balení. Projednáno s X lidmi z oboru. Nikdo nebyl schopný říct skutečnou výměru, nebo jí spočítat.
Chápu, že nasákavost materiálu je individiální, proto nelze předem určit přesnou spotřebu nátěrových hmot. Informaci o skutečné ploše vlnovky však považuji za zcela základní. Přesahy šablon neuvažujme.
Děkuji za případné rady.
https://www.cembrit.cz/střechy/vlnitá-střešní-krytina/
https://www.cembrit.cz/ke-stažení/střešní-krytina/technické-listy/
https://www.cembrit.cz/media/3424/technický-list-vlnitá-krytina-cembrit-2018.pdf

Změřeno (na dvoře) na konkrétní desce o vlně s roztečí vln 145 mm a výškou vlny 50 mm (není to přesně Tvá A6, ta má rozteč 177, ale pro přepočet by to mělo vyhovovat). Takže rozteč vlny 145, délka povrchu na této rozteči 175 mm. Z toho poměr cca 1,21. Pokud plochu desky 2,5 x 0,92 (2,3 m2) přepočteš tímto poměrem, měla by plocha pro nátěr, pokud budeš natírat celou, být cca 2,8 m2. Pokud až po položení, odečti plochu necelé jedné vlny. To už si snad spočítáš sám. :-p Stačí? :?::-D

Děkuji všam kteří používají zdravý selský rozum. Lidé na poradně opět nezklamali.
Fascinuje mě, s jakou ochotou se dneska lidé masírují marketingovými kecy, zrovna tak, jak se vychválí novodobý bezazbest. produkt mnohem horších vlastností. Ale jakmile chce člověk praktickou radu, tak u výrobce "nevědí".
Starý dobrý zlatý plech na psí boudu... Lidová tvořivost v akci. :beer:

Lenže skus existovať pod bubnujúcou plechovou strechou v prudkom daždi. Rachot, sťa by sa trtkali smrtky na plechovej streche.
-------------------------------------------------
Však tieto cementové krytiny sú povrchovo ošetrené, nechápem, čo chceš na ne, ako bonus, plácať?

Jedine, ak by boli časom na Slnku a mrazom z južnej strany vyšisované, povedzme po desiatich rokoch služby.

Tu je vhodné povrch najprv napenetrovať nejakým silikofóbnym transparentným náterom, napr.:

MUREXIN Základ silikátový Fixativ
Decorhit P penetračný náter a spol.

(pravda, po otryskovaní krytiny priemyselnou Vapkou a po vysušení jej povrchu, lebo cement sa stáva časom porézny, nasiakavý).

Finálny náter na takto hĺbkovo napenetrovaný povrch nezvýši spotrebu na plochu oproti rovnej krytine. Tie "sínusové polvlny" sú takmer zanedbateľné na žranie náteru vs. rovná plocha v prípade, ak ti nebude náter stekať do jarkov najnižšieho bodu krytiny. Preto sa takáto vlnitá krytina ideálne strieka vhodnou tryskou podľa hustoty namiešanej zmesy z tlakového rozprašovača pri 6bar. tlaku, aplikovaná za bezvetria a pri okolitej teplote nad 25°C s najnižšou relatívnou vlhkosťou ovzdušia.