Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AKumulační kamna - ekonomika provozu

Dobrý den, prosím, poradíte? Mám starší akumulační kamna. Řekněme, že cílová teplota je 20 stupňů. Teď na podzim jsou dvě možnosti, jak jí dosáhnout - buď nechám kamna na plné dobití a nemusím už používat větrák, protože to vyhřejí jen tím, že jsou teplé. Nebo nechám kamna nabité na polovinu a budu používat větrák. Co je ekonomičtější? Děkuji za radu.

Udržanie požadovanej teploty akýmkoľvek spôsobom nemá vplyv na spotrebu. Akumuláciu využiješ len vtedy, ak máš dvojtarifný odber prúdu. Nabíjaš v čase nižšej tarify. Ak nižšiu tarifu nemáš, tak pouvažuj nad inštaláciou klímy s funkciou invertera.

Neplete se, akumulacky se začnou dohrivat automaticky při zapnutí nizkeho tarifu. To, na kolik se nahřejí určujete vy nastavením termostatu. A já osobně bych ty kamna nahrival na polovinu a používal ventilátor, tím je možné regulovat teplotu v místnosti. Při nabíjení naplno a vytápění sáláním nelze regulovat teplotu v místnosti a zbytečně se může pretápět.

Pouze doplňuji. Je nutno vyzkoušet teplotu akumulačního nabití cihel, tak aby stačila kamna dávat teplo až do doby dalšího nabíjení. To je ta "tepelná výdrž". Pokud by byla nahřáta málo, k večeru už by netopila. Takže potřebnou teplotu "akumulačního nabití" je nutno vyzkoušet. Záleží rovněž na kvalitě tepelné izolace akukamen, která brání přímému topení sáláním, bez vyfoukávání tepla ventilátorem.