Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Preznacenie zily v kabli O na J (len zltozeleny)

Pri rekonstrukcii jednej miestnosti doslo k posunutiu zasuvky o cca 0.5m, natiahli "novy" kabel typom O (cierna, hneda, seda). Cely byt je este v dvojvodicovej sustave, je mozne preznacit napr sedy na zltozelzeny? Ja viem ze vytrhnut a polozit spravny je korektnejsie, ale je to kupelna a obklady polozene.

Pokud je celá soustava dvouvodičová, tak ji MUSÍŠ dodržet - kam by asi tak šlo ochranné vedení (ten "jakože zelenožlutý")? Ledaže bys měl ten přívod vytažený až z rozvaděče (od jističů), kde by byl bod rozdělení - chceš se na to spoléhat? A v tom případě už měl ten dotyčný dráteník (elektrikář by snad takovou zběsilost už jen z profesní hrdosti neudělal) použít správný kabel. Momentálně nejlepší (ale dost nereálná) rada je překopat kompletní rozvody, ale hlavně použít správné kabely.

Nieeee, natiahli Ockovy kabel, a kedze je to dvojvodicovo, tak by sa pouzil cierny na fazu a napr sedy by som preznacil na zltozeleny PEN. Aj by bol tak zapojeny, nulovy/pracovny/modry neriesim, aj tak ho nieje kde ako zapojit. ide to z povodnej zasuvky, tam by bol prepoj cierna-cierna, a zltozelena na preznaceny sedy, teda tiez zltozelena.

Ale drek. Udělat to může. Nicméně udělá lépe, když tu novou instalaci udělá už trojvodičovou s tím, že si udělá bod rozdělení v místě, kde se napojuje. Sice o není v souladu s normou, ale v souladu s platnou normou se na rozvodu TN-C, kromě kompletního překopání na TN-S, nedá udělat nic.

"V ČSN 33 0165 je v kapitole 9.3.2 uvedené:
Pokud se v elektrickém zařízení (dnes instalace) setkají izolované vodiče s barevným značením podle dřívějších předpisů a norem s barevným označením podle této normy, musí se
a) ochranný vodič označený světlešedou barvou po ověření správnosti konců označit na koncích (např. návlačkami) kombinací barev zelená/žlutá
b) Střední vodič označený světlešedou barvou po ověření správnosti konců označit na koncích (např. návlačkami) světlemodrou barvou"

Máte niekto informáciu, či bolo toto znenie v norme zrušené, alebo inovované? Ak by si to bol urobil v čase platnosti tejto normy, tak by to bolo v poriadku. Ak sa to však zmenilo, rozhodne ti nechcem radiť, aby si to nechal tak a "urýchlene zabudol" na to, kedy si si to tak urobil.:-[