Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ponorné čerpadlo zlobí

Ahoj moudré hlavy, prosím o poradu. Na ponorném čerpadle se zcela pravděpodobně rozbil plovákový spínač, takže nečerpá. Mám tedy dvě otázky:
-dá se nějakým způsobem dostat do plováku, případně ho opravit a sestavit znovu tak, aby fungoval?
-pokud plovák ustřihnu (odběry nejsou takové, aby vody došla), existuje způsob, jak kabel zaslepit a zalepit tak, aby mohl zpět pod vodu?
Moc všem děkuji za pomoc a poradu a přeji hezký večer. S.

Záleží, o aká mechanizmus plavákového spínača sa jedná. Ak má teleso spínača v plaste svoje vodotesné, vákuové balenie s ktorého sú vyvedené káble s vývodmi je to jednoduché. (Ideálne a na "večnosť" sú ortuťové, vákuové spínače).

Plavák (plast) treba rozšroubovať, vymeniť samotný spínač.

(Je možné, že sa iba dostala voda do vnútra plaváka a chemickou elektrolýzou sa odpálili prívodné kontakty).

Káble je ideálne zacínovať, zaizolovať prípadne spojkami (tzv.čkokoláda) spojiť .

Teleso plastu v mieste spojov a vývodu kábla najprv za sucha treba pretrieť silikónovým, trnasparentným tmelom v trube (určeným do vlhka) na pištoľ a pevne zase zoskrutkovať plavák dohromady.

Nadpjené spoje el.napájania sa vodotesne uzatvoria v kryte plastového plaváka.

Pokud jste přesvědčen, že je vadný plovák a že jej nepotřebujete a pokud se jedná o plovák na kabelu, lze kabel přeskřípnout, dva dráty spolehlivě propojit a takto upravený konec kabelu izolovat kabelovou smršťovací záslepkou s lepidlem, které se prodávají v elektroobchodech. Navlékne se na konec kabelu, ohřeje horkovzdušnou pistolí, lepidlo uvnitř utěsní spoj i plastovou záslepku ke kabelu. Pak to klidně můžete hodit do vody :-D

Souhlas, ale ne záslepkou, ale bužírkou vhodného průměru, v dostatečné délce přesunutí a lépe 2 x přez sebe. První ohřát, pak dát druhou a opět ohřát. A prodávají se v prodejnách pro elektroinstalatéry, v běžném obchodě "elektře" se nedostane. A ne lepidlo, ale tmel Mamut. Ten nechat před zahřátím bužírky trochu zatuhnout.;-)
https://www.enika.cz/sb-6-4-b-smrstovaci-buzirka-cerna_z2226/

Nestraš.:-D Mamut glue - vodě odolné, vytváří vodotěsný spoj. Pokud do té bužírky vsuneš tak 1 cm, necháš zatuhnnout a pak bužírku ohřeješ, nemám obavy z narušení těsnosti a snížení izolační schopnosti. Pokud by měl pochybnost, možno před tu "zátku" z Mamuta ještě dát trochu silikonu, který má elektroizolační vlastnosti zaručené. Ale podle mne je to zbytečné.;-)
https://www.idama.cz/produkty-lepidlo-mamut-glue-bile-290-ml-den-braven-detail-39532
https://cs.wikipedia.org/wiki/Silikon

Nemám problém bastlit, za normálních podmínek bych se vůbec nezdráhal něco podobného spáchat - ale ne ve vodě. Vezmi si, že by to čerpadlo někdo po letech přesunul z normální vody na odpadní. Ta časem sežere úplně cokoli, silikon nevyjímaje. V lepším případě to jen vykopne jistič. Jsem možná trochu paranoidní...