Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak protáhnout UTP kabel skrz byt?

Dobrý den,

řeším nyní protáhnutí UTP kabelu k PC v paneláku. Mám sice u PC Wi-Fi dongle, ale někdy je hraní na PC nestabilní. Mám 5 GHz i 2,4 GHz, ale někdy to prostě nestačí.
Internet mám 100 Mbps přes optiku, ale modem mám na chodbě. Z něj chytám do PC signál přes Wi-Fi dongle.

Mám vrtaci kladivo i vrtáky, ale mám to tak nešťastně položené, že nevím, kde všude vrtat a jak vézt (ideálně 2 UTP kabely = PC a TV) ty kabely.
Přikládám plán panelákového bytu.

Jak byste vedli ty kabely? Nějak vézt pod prahem? Máte někdo foto na ukázku, pokud jste řešili stejný problém?

Děkuji.
Upraveny rozměry obrázku. (karel)

[83151-83150-plan-byt-jpg]

kabely můžeš vést v bílé elektrikářské liště při zemi: http://www.moje-elektro.cz/elektroinstalacni-listy/21954-lista-vkladaci-11x10mm-2m.html a kolem prahu to můžou být nášlapné půlkulaté lišty, v rohu se dají vytáhnout ke stropu: https://www.elektro-materialy.cz/product/kabelove-listy-a-kabelove-zlaby/lista-kabelova-elektroinstalacni-rohova-/1449
nebo jdou skrýt do tvarované obarvené lišty: https://www.shopelektro.cz/ulozny-material/listy-a-kanaly/kopos/listy-podlahove-a-rohove

nebo jde síť rozvést přes pár až více ks powerline adaptérů pro více místností: https://www.czc.cz/power-line-230v/produkty, za powerline s rj45 konektorem jde přidat další switch/ap pro danou místnost,

vrtat průchod do zdi není moc velká zábava, ale s >20cm vrtákem to jde. pak stačí krimpovací kleště za 150kč, univerzální rj-45 konektor (nebo verze drát) a dodržet zapojení t568b na obou stranách.

edit:

Bohužel, vidím jen obrovský nápis "Plovoucí podlaha".

předřečník má pravdu, obrázek je vyexportován v nesmyslném měřítku 4800x4500 bodů - ty máš možná tak velký monitor, ale ne každý kdo to čte na mobilu z toho něco uvidí.

Děkuji za reakce.

S těmi lištami to je dobrý nápad. U modemu bych dal kolmo lištu nahoru a pak to vedl v rohu u stropu. Poté bych položil lištu u cíle kolmo dolů a dole vyvrtal díru. Kabely už mám s koncovkami. Otázka je, zda vrtat tak velkou díru rovnou pro kabely s koncovkami nebo mám koupit krimpovací kleště a koncovky demontovat a jen protáhnout samotný kabel menší dirkou a poté nacvaknout?

Já bych potáhl tu optiku. Je to sice dražší řešení, ale má to několik výhod:
1. kabel je daleko tenčí než UTP
2. "modem" můžeš umístit na lepší místo, které lépe pokryje byt wifinou
3. případný UTP kabel k PC bude kratší a bude potřeba méně centimetrových děr do zdí.

Jinak co se vedení kabelů týká, nabízí se umístit UTP kabel pod okrajovou lištu plovoučky.

Nejlépe dopadly otvory ve zdi. Jakékoliv pokusy o vedení pode dveřma vedou akorát ne boule pod kobercem.
Já osobně bych to vedl podél obvodové zdi což znamená ve vašem případě 3 otvory. Cesta bude delší, ale to neni zase takový problém. A nedopusťte se stejné chyby jako já, že je uděláte akorát na kabel a za 5 let si budete nadávat když zjistíte, že už tam nic neprotáhnete (u mě to byla vlastně nejdřív TV anténa UTP jsem protahoval později a bylo to opravdu nadoraz). Stejně tak je potřeba myslet i na další místnosti. To že kabelů nikdy nebude tolik, kolik je potřeba, s tím si hlavu nelámejte, hlavně musí být nejmíň jeden, zbytek se vyřeší rozbočovači.
Fotografii nemám, dělal jsem to dávno před pořízením foťáku. A otvor ve zdi je krásně schovaný za nábytkem, kabely potom při zdi pod kobercem (přesně v tom místě, kde by byl vzduch, protože koberec se o 90°neohne).