Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spínací hodiny do zásuvky

Zdravím, hledám spínací hodiny do zásuvky (průchozí zásuvku). Měla by sloužit k časování filtrace u bazénu a solárního ohřevu.

Nastavím si čas např. od 9:00 do 19:00, a v tomto intervalu čerpadlo pět minut poběží, pět minut nepoběží a pořád dokola.

Případně by těchto intervalů mohlo být víc, třeba tři denně. Každý den stejně.

Znáte nějaké konkrétní hodiny, které by toto uměly? Dal bych přednost digitálním.

Děkuji

Protože mám u bazénu jen malý ohřev (pyramidu) a mám vyzkoušeno, že těch 5 minut stačí na to, aby se voda ohřála. A je efektivnější nechat 5 minut nahřívat a 5 minut cirkulovat než nechat přes ohřev třeba hodinu cirkulovat. Nyní mám ale hodiny, které umožňují jenom 30ti minutový interval. Samozřejmě, že bych si tyto cykly nastavil v dobách, kdy mám levný proud. Bazén by se mi přečerpal 2x.

Líbilo by se mi něco takového https://shop.emos.cz/1907110030-casovac-digitalni-spinaci-zasuvka-venkovni-ip44, ale píšou tam, že počet spínání za den je 10. K tomu je 10 programů.

Není mi jasné, jestli je to 10 denních sepnutí v každém programu nebo 10 sepnutí bez ohledu na program. Proto nechci jen tak "něco" hledat na netu, ale uvítal bych konkrétní zkušenost.

Tady máš odkaz, kde jich máš "hafol" i těch digitálních. A občas je mají i v Lídlu, digitální i mechanické, kolem 200,- kč .:-D
https://www.nej-ceny.cz/678/spinaci-zasuvky/
Nastavíš třeba 8 x za den, v určenou dobu a na každý den.
Aby čerpadlo běželo (cyklovalo) pouze 5 minut s pauzou, je celkem nesmysl. To spínací hodiny neumí, to by bylo spíše řešitelné dvěma digitálními časovými relátky (chod/pauza).
U spínacích hodin možno třeba 8 x denně po půl hodině a to jde, u všech, bez problémů.

Jinak já ještě ovládám filtrační čerpadlo, pokud svítí slunko, elektronickým digitálním termostatem s čidlem zasunutým nahoře do jímky ve slunečního kolektoru.
Když se voda ohřeje na cca 30 st.C čerpadlo zapne, při poklesu na 28 st.C vypne. Stavitelné ve velkém rozsahu teplot i diference.
K večeru, nebo když slunko zajde, kdy teplota se již nezvyšuje, čerpado vypne. A v současné době, když svítí slunko skoro furt, se tedy o zapínání a vypínání filtrace nestarám a když slunko svítí, tak se voda ohřívá i fitruje. A časově spínám pouze v době, když je potřeba a slunce nesvítí. Pak třeba spíš i v noci, za levnější sazbu.:puff:

Odkaz na "hafo" nepotřebuji, to si najdu sám. Spíš bych uvítal zkušenosti.

Krok po 5 minutách samozřejmě hodiny umí, některé i po jedné minutě, některé i po jedné sekundě. Spínání po půl hodině mám, ale to je zbytečně dlouhé.

Teplotní čidlo je v tomto případě zbytečné.

Tak ty, co máš v odkaze, fungují tak, že je možno nastavit více programů (různé časy v různé dny), ale za den je možno pouze 10 x zapnout a vypnout, v minimálním intervalu jedné minuty. To co Ty potřebuješ, cyklování, to asi žádné spínací hodiny neumí ( třeba 100 x po 5-ti minutách s intervaly mezi sepnutími cca 9,5 minuty-pokud tomu dobře rozumím);-). To by bylo spíše řešitelné, tak jak jsem Ti navrhl, dvěma digitálními elektronickými časovými relé, z nichž na jednom by se stavěl čas chodu čerpadla a druhým pak prodleva mezi zapnutími.
To by se dalo zhotovit z digi relátek na 12 V DC z Číny, napaječe 230V AC/12V DC a vidlice a zásuvky 230V. Vzhledem k častosti spínání a vypínání by asi bylo potřeba "kontaktově" výkonnější relátko pro vlastní spínání motoru čerpadla. To časové relé má sice přepínací kontakt na 230V/10A Ac, ale s indukcí (motor) by jeho kontakt "trpěl" zřejmě víc. To vše do vhodné krabice. Cena by vyšla (svépomocí) tak na cca 500-600,- Kč. Nebylo by to, pro zručného kutila, nic složitého.
Nebo možná i existuje nějaké vyráběné "cyklovací" časové relé na 230V, s možností nastavení času sepnutí a intervalu mezi sepnutími, ale to by se muselo "pohledat". A muselo by se to rovnběž zkompletovat a doplnit vidlicí a zásuvkou 230V a zabudovat do krabice. A to "profi" cyklovací relé nebude asi moc levné.;-)

Nebylo by to, pro zručného kutila, nic složitého.

Hele normalne OK, ale je to nekam k bazenu. Prostredi zvlast nebezpecne. Pozadavky na IP a prepetovku zasadni. Jakoze jsem osoba znala s vyssi kvalifikaci, i na projektovani takovyho zarizeni papiry mam, umim to a neni pro me problem to realizovat, ale minimalne bych se dost rozmyslel, jestli se do toho pustim.

Něco podobného jsem řešil - jakou krabici, jak to zabudovat, aby tomu nevadil i silný děšť apod.
Nakonec to vyřešily 3 trubky, na nich mám nahoře pověšené kabely, hodiny, ... takže jsou tak půl metru nad zemí
Na to přiklopím plastový kbelík dnem nahoru.
Déšť může být jakkoliv silný a uvnitř je sucho. Voda dole nevadí, je to dost vysoko, aby se tam žádná nedostala.
Manipulace jednoduchá - zvedneš kbelík. Už to přežilo několik hodně intenzivních dešťů a pod kbelíkem je sucho.

Krabice je fajn, ale jak je to celé zavřené, pokud se dovnitř dostane vlhkost, zůstane tam.

Ještě k celkovému řešení, z hlediska bezpečnosti, pokud se toho týče. Mám kruháč 4,6/0,9 m. Cca 2 m od něj dřevěnou bednu 60/60/90 s víkem a na něm laminátovou vlnovku proti dešti. V bedně fitraci s čerpadlem, ventil pro přemostění kolektoru, elektronický digitální termostat, spinač provozu na "termostat" nebo "stále" a přívodní kabel se zásuvkou ke spinači provozu a za spinačem zásuvku pro čerpadlo. Vedle bazénu na konstrukci ploché kolektory a v horní části bližšího jímka pro čidlo termostatu a v něm čidlo. Ovládání termostatu na 12 V DC.
Přívod z baráku ze sklepa, kde jsou na zásuvce 230V spínací hodiny a za nimi osazen chránič 30 mA. Tremostat je digitální s možností nastavení od -50 do +110 st.C a s nastavitelnou diferencí od cca 0,1 do 5 st. Běžně nastaveno zapnutí 35 st.C, diference 2 st.C, takže vypnutí 33 st.C. Takže, pokud svítí slunko, čerpadlo běží skoro stále, voda se ohřívá, pokud slunko zajde, nebo věčer, čerpadlo je vypnuto.
Pokud je slunko, spínačky jsou ve stále zapnutém satvu a čerpadlo je spínáno termostatem. V bedně u filtrace je zapnut spinač "termostat". Když je chladno, nastavím na spinačkách čas filtrace 22.00 - 02.00 hodin a v bedně zapnu spinač "stále", který přemostí kontakt termostatu. Pak je filtrace řízena spinačkami v nastavenou dobu a zajišťuje potřebné přefiltrování přes chemii ("paták" 5 v 1) umístěnou ve skimeru.
Filtrace a čerpadlo v bedně je položeno na 1 cm silné cetris desce. Bedna je ze dřeva a dřevěné víko kryto laminátem s přesahem, takže do ní nikdy neprší a žádná voda se do ní nedostane. Víko je na zámek a vše je vlastně izolované před nebezpečným dotykem el.zařízení. Zařízení v bedně sice namá všechno asi krytí proti vodě, ale vzhledem k tomu, že není předpoklad, že by se k němu voda jakkoliv dostala, mělo by být vše OK.
Do normy jsem se sice nedíval, naposledy jsem el. instalaci u bazénu projektoval asi před cca 15-ti lety a tak jak je to v ČSN už si nepamatuju. Ale z hlediska bezpečnosti si myslím, že není důvod k obavám. K el. zařízením se ani voda, ani nepovolaná osoba nedostane.