Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Volba správného ložiska

Dobrý den,
mám 13mm širokou hřidelku a potřebuji ji nasadit na ložiska. Dalo by se to 12mm převrtat, nebo mám radši vzít větší a něčím to vycpat? (přístup k soustruhu nemám).
Díky předem,
petr

Twl už to nehul :-)

Hřídelka má délku a průměr( i několik průměrů)
Ložisko má vnější průměr, vnitřní průměr, šířku.
Milimetry jsi zvolil správně.
Na soustruhu se dá opravdu i vrtat.

Pokud tě napadlo vrtat vnitřní průměr ložiska, tak nee.
Leda brousit, o desetiny mm a to asi nebude to pravé ořechové.

Zřejmě myslíš průměr hřídele 13 mm. Pokud nenajdeš ložisko s dírou na 13 mm (nutno do tabulky), díru do ložiska nepřevrtáš, je to velmi tvrdá ocel. Takže spíše ložisko s větším průměrem otvoru a zhotovit pouzdro. Případně křídelku, pokud by to nevadilo, osoustružit na potřebný průměr dle ložiska. Takže bez soustuhu asi špatně řešitelné.
Pokud by jsi náhodou sehnal trubku, s vnitřním průměrem 13 mm (příp. -) a vnějším který by "pasoval" do průměru ložiska (příp.+) a byly tyto průměry přibližné, tak u ní buďto vnitřní (-) převrtat na 13 mm, nebo vnější (+) (upnout trubku na vhodný šroub s maticí) a na vrtačce obrousit, při točení, pilníkem na vnitřní průměr ložiska s větším otvorem. To tedy opravdu "na koleně", pokud by jsi nesehnal možnost práce na soustruhu.