Páječka s výměnnými hroty
Zdravím, koupil jsem páječku co má vyměnitelné hroty, zatím s tím nemám žádné zkušenosti, tak se chci zeptat v čem je problém a jestli je to tak normální. Má regulovatelnou teplotu, až do 450 stupňů. Zkoušel jsem s ní odletovávat plošné spoje, a občas hrot málo hřeje, že se cín skoro netaví. A to i když ji dám na maximum. Cítím jak z ní sálá teplo, spíná topení ale skoro neletuje.
Tak mě napadlo. Neměla by se dát do toho hrotu před nasazením nějaká teplovodivá pasta?
Špatný přenos tepla z tělesa do hrotu.
Fotka by napověděla víc, takto můžu jen hádat.
Jo, to si taky myslím.
Je to tahle:
www.todoelectronica.com/en/estacion-de-soldadura-y-desoldadura-profesional-80-w-p-14166.html
Ty hroty jsou tam jen nasazovací, trubička na trubičku a drží ho pružinka.
No,je -li to deska typu ..RoHS .tak se nediv,je to s pájkou která je bez olova a špatně se pájí .
já jsem dával mezi hrot a topení sikonovou rybářskou vaselinu
a to se hned nespálí? Já myslel jestli neexistují třeba teplovodivé pasty pro tenhle účel, nebo mě napadlo tam nakapat cín. Ten by se horkem roztavil a taky by měl fungovat jako teplovodivá pasta.
Cín by se přepálil.
Ten hrot tam drží pevně, nebo se viklá?
no přímo se neviklá, ale může se otáčet protože to je trubička nasazená na trubičce.
Takže dva tepelný přechody a ještě k tomu navolno. Kdyby tam byl nějaký fixační šroubek, bylo by to určitě lepší. Koupil sis blbej model. Zkus najít nějakej těsnější materiál na mezikruží, nebo to zkusit vycpat měděným plíškem.
tolik místa tam zase není, aby se tam vešel měděný plíšek. Akorát asi staniol. Nebo bych přes ten spoj mohl dát nějákou svorku.
A neexistuje něco jako teplovodivá pasta na procesory, která by vydržela letovací teploty?
Ještě mě napadlo jestli by se nedalo koupit jiné to držadlo s topným tělískem. Ale nevím jestli je to kompatibilní, kdybych koupil držadlo od jiného výrobce.
No tak ak si hentaky drek kupil za tych bezmala 300€ tak to teda nezavidim. Za tretinu toho si mohol mat spolahlivu ERS 50-100W alebo aj od cinana takuto 70W spajkovacku na T12 hroty. Ani sa necudujem ze ti to poriadne nespajkuje, pretoze konstrukcia toho vyhrevneho telieska a hrotu je uplne naprd. Nieco podobne mam tiez doma, nechvalne zname kopyto Solomon SL-20 - kde sa vymenne hroty vkladaju do vyhrevneho telieska (u tej tvojej sa hrot nasuva na vyhrevne teliesko - principialne je to takmer to iste) a z podstaty veci je tam teda medzi hrotom a vyhrevnym telieskom nejaká vôla ktorá ale bezpečne zabezpečí že prenos tepla je takto úplne zly, takže sa s tým potom ani nedá spájkovať pretože sa to stále lepí, lebo tepelná odozva medzi vyhrevným telieskom a hrotom je strašne velká. Ja som to na tej Solomonke vyriešil tak že som tam namotal staniol medzi hrot a vyhrevne teliesko kolko sa dalo aby som maximalne vyplnil vôlu medzi nimi a môžem povedať že to v celku aj pomohlo, ale zase žiadny zázrak z toho nebol. Najlepšie spájkovačky sú i tak tie ktoré majú nerozoberatelný integrovaný hrot s vyhrievaním a tep. čidlom (no, ešte lepšie sú indukčné ale to je už o inom), pretože je tam najlepší a najrýchlejší prenos tepla na hrot. V tvojom prípade by si ešte mohol vymeniť samotnú rúčku za inú ale keďže neviem aké má tá tvoja napájanie ani či používa na snímanie telpoty termočlánok alebo PTC tak ťažko radiť.
nojo ale mně jde o to aby měla výměnné hroty, abych mohl používat různé tvary hrotů, a taky hrot s dírkou na odsávání cínu. Já potřebuju aby to umělo odsávat cín.
Ten staniol zkusím, to by mohlo pomoct.
Nedávno jsem se svou mikropájkou CT 936 měnil elektrolyty ve zdroji routeru Asus a vůbec jsem to nemohl prohřát. Myslíš že ta odkazovaná 70W čína by byla lepší?
to nebude pájedlem , ale pájkou se stříbrem, to se špatně prohřívá, zvláště pokud přiložíš hrot úplně bez cínu