Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Páječka s výměnnými hroty

Zdravím, koupil jsem páječku co má vyměnitelné hroty, zatím s tím nemám žádné zkušenosti, tak se chci zeptat v čem je problém a jestli je to tak normální. Má regulovatelnou teplotu, až do 450 stupňů. Zkoušel jsem s ní odletovávat plošné spoje, a občas hrot málo hřeje, že se cín skoro netaví. A to i když ji dám na maximum. Cítím jak z ní sálá teplo, spíná topení ale skoro neletuje.
Tak mě napadlo. Neměla by se dát do toho hrotu před nasazením nějaká teplovodivá pasta?

tolik místa tam zase není, aby se tam vešel měděný plíšek. Akorát asi staniol. Nebo bych přes ten spoj mohl dát nějákou svorku.
A neexistuje něco jako teplovodivá pasta na procesory, která by vydržela letovací teploty?

Ještě mě napadlo jestli by se nedalo koupit jiné to držadlo s topným tělískem. Ale nevím jestli je to kompatibilní, kdybych koupil držadlo od jiného výrobce.

No tak ak si hentaky drek kupil za tych bezmala 300€ tak to teda nezavidim. Za tretinu toho si mohol mat spolahlivu ERS 50-100W alebo aj od cinana takuto 70W spajkovacku na T12 hroty. Ani sa necudujem ze ti to poriadne nespajkuje, pretoze konstrukcia toho vyhrevneho telieska a hrotu je uplne naprd. Nieco podobne mam tiez doma, nechvalne zname kopyto Solomon SL-20 - kde sa vymenne hroty vkladaju do vyhrevneho telieska (u tej tvojej sa hrot nasuva na vyhrevne teliesko - principialne je to takmer to iste) a z podstaty veci je tam teda medzi hrotom a vyhrevnym telieskom nejaká vôla ktorá ale bezpečne zabezpečí že prenos tepla je takto úplne zly, takže sa s tým potom ani nedá spájkovať pretože sa to stále lepí, lebo tepelná odozva medzi vyhrevným telieskom a hrotom je strašne velká. Ja som to na tej Solomonke vyriešil tak že som tam namotal staniol medzi hrot a vyhrevne teliesko kolko sa dalo aby som maximalne vyplnil vôlu medzi nimi a môžem povedať že to v celku aj pomohlo, ale zase žiadny zázrak z toho nebol. Najlepšie spájkovačky sú i tak tie ktoré majú nerozoberatelný integrovaný hrot s vyhrievaním a tep. čidlom (no, ešte lepšie sú indukčné ale to je už o inom), pretože je tam najlepší a najrýchlejší prenos tepla na hrot. V tvojom prípade by si ešte mohol vymeniť samotnú rúčku za inú ale keďže neviem aké má tá tvoja napájanie ani či používa na snímanie telpoty termočlánok alebo PTC tak ťažko radiť.