Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rovnoměrné rozfázování spotřebičů

Zdravím,
chtěl bych se zeptat jestli při správném rozfázování spotřebičů se hledí jenom na jmenovité hodnoty jističů okruhů,
nebo se musí hledět i na ?častost?(omlouvám se ale nenapadá mě to správné slovíčko :))) používání spotřebičů?
Předem díky za odpovědi ;-)

v podmínkách jedné domácnosti to zajistit nejde a ani to nemá význam.

samozřejmě bývají větší spotřebiče třífázové, patra baráku se připojují na různé fáze - a to je tak všechno. ale taky může být celý dům připojený připojený na jedinou fázi, proč ne.
z hlediska místní rozvodné sítě je "nesymetrický" odběr jedné domácnosti méně než statistickou chybou, až jejich větší počet zajistí rovnoměrný odběr v síti, tím pádem se neřeší, že v jedné domácnosti zrovna něco zapnuli.

odběrateli je to jedno, staré indukční elektroměry jsou tu 100 let, měly dost času aby měřily přesně i při nevyváženém zatížení. u digitálních měřáků je to ještě jednodušší.

až velké firmy s velkými odběry musí řešit zatížení síě, kompenzovat účiníky, dostávat slevy za rovnoměrný odběr a penále za odběr mimo harmonogram.

Pochopitelně. Pokud na jednu fázi napojíš několik okruhů (jističů 16A), třeba pro zásuvky do kuchyně (mikrovlnka 1 kW, várná konvice 2,2 kW, friťák 1,5 kW a pod.) a další zásuvkový okruh třeba pro aut.pračku 2,5 kW, pro myčku 2,5 kW, průtokový ohřívač vody 2,5 kW, el. topidla a.t.d. a je u nich předpoklad (a to většinou je!), že pojedou současně (termín "soudobost"), tak Ti to vyhodí přívodní jistič (pokud je třeba, nejběžnější u běžných RD, 25A).
Vždy je potřeba na jednu fázi "osadit" jističe pro nějaký náročnější spotřebič a pak třeba pro osvětlení, u kterého je náročnost podstatně menší.
Pokud je ale s tímto problém a je těchto spotřebičů a náročných okruhů víc a nechceš zvyšovat hodnotu přívodního jističe a je tedy se "soudobostí" problém, existuje spešl "zátěžové" relé, jež osadíš do přívodu některého spotřebiče, jenž může být, v náročném okruhu, na určitou dobu vypnut (pračka, myčka, topidlo). To, v případě překročení hodnoty zatížení daného okruhu, některý spotřebič, pod obu přetížení, "zablokuje". Po "odlehčení" okruhu jej opět automaticky spustí.
Ale to už asi budeš muset nechat (vzhledem k Tvé otázce :-D) na nějakém odborníku - elektrikáři.
Co se týče zatížení sítě, to Tě tížit nemusí (viz brtník), ale v domácnosti Ti to dělat problémy určitě bude.