Tepelná izolace soklu
Zdravím,před lety jsme zateplili barák pomocí EPS 10cm,mimo soklu,kde je kabřinec.Nyní začíná pomalu odpadávat,tak přemýšlíme o jeho odstranění a nahrazení obkladu pomocí XPS.EPS 10cm je nad soklem ukončen lištou,jak tedy pokračovat směrem dolu?XPS 8cm nalepit pod lištu,dole ukončit opět lištou pár cm nad beton.chodníkem?Jaká je spotřeba lepidla na m2?Na druhé straně baráku kabřinec drží dobře-je možné na něj lepit XPS?Přikládám nákres situace.Předem dík za ohlasy.
S oběma úvahami bych souhlasil (odstranit opadávající a i případně nalepit na pevné). Pouze pozor, aby nedošlo k propojení lepidlem (tmelem) přes hydroizolaci k chodníku. Mohl by nastat problém se vzlínáním vlhkosti do zdi. Spotřebu lepidla (tmelu) z "voleje" neřeknu, snadno zjistíš při nákupu ve stavebninách, nebo na netu.
Zkuste si odpovědět, nač Vám bude zakladací profil dole nad chodníkem, když XPS je nenasáklivý. Spotřeba lepidla je 3-3,5 kg na metr, podle nerovnosti podkladu. Na kabřinec bych lepil XPS pěnou, třeba Tytan 753, 60sekund a podobné lepidla PUR.
Ta spotřeba lepidla je jen na přilepení,nebo i s natažením?Je třeba XPS jistit hmoždinkami?
Proč kabřinec odpadává?
Díky za odpovědi.Kabřinec odpadá po 30-ti letech i s omítkou v asi metrových panelech,pohromadě drží pomocí spárovačky z bílého cementu.Na západní straně je po celé délce odfouklý,na východní drží opravdu kvalitně-to by bylo na zbiječku.Lepené to bylo na poctivý betonbuchty.
A nedostala se do té zdi na západní straně vlhkost? Buďto z vnější strany, případně zevnitř? Pokud to na východní straně drží a na západní ne, je to dost divný. A pokud ano, pak je nutno před "olepením" polyšem zjistit odkud se tam vzala, případně vyřešit, aby ve zdi vlhkost nebyla! Jinak bude odpadávat i nový obklad.
Je to morké. V zimě to zmrzne a roztrhá se to a následně opadá. Zjisti, proč je to pod tím kabřincem mokré. Nelze příčinu jen zakrýt, je jí třeba odstranit.
Z výkresu mám dojem, že prídomový chodník nalepený tesne na pevný základ sa mrazom nadvihol a kabrince pnutím urval zo základového muriva.
II.
Alebo bola použitá malta s obsahom vápna, bežná chyba za boľševika kvôli uľahčeniu práce s lepením exteriérových obkladov na pálenú, pieskovo-cementovú maltu. Málo kto v tom čase využíval do malty na zvláčnenie malty modrý Duvilax, namiesto toho sa cpalo vápno. Duvilax nebol dostupný v MO pre fyzické osoby.
III.
kabrince zo západu majzlíkom osekať na obnažený základový betón a tvrdený polystyrén okrem lepenia istiť PVC tanierikmi na hmoždínky uchytené priamo do základového betónu. (Istiace kotvy si vygúúgli)
Je nutné nechať zo spodu izolácie dilatačnú spáru, aby pridomový chodník nadvihovaný z pôdy mrazom, netlačil na izoláciu, ktorú by urval. Aspoň 4mm.
Dilatačná špára medzi chodníkom a izoláciou sa dá vhodným, pružným materiálom vyplniť, nielen aby pružil, bol napevno prichytený k obom materiálom, ale zároveň, aby sa ti nesáčkovali zo spodu do voľnej štrbiny popri chodníku kolónie mravcov, pavúkov či iná háveď z ríše hmyzu.