Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výška komína

Dobrý den, chtěl bych si dát do dílny(25m2) tyto kamna https://www.alza.cz/hobby/m-a-t-tea-l-d5154763.htm?kampan=skpla-ho_hobby-a-auto-moto_topidla-a-kamna_sporaky-na-tuha-paliva#utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=sklho_(PLA)+Hobby_Zachytna+sestava a potřeboval bych poradit jaká by měla být min. výše komínu a pro kouřovodu.
Moc děkuji za rady
S pozdravem Šenovský

Zdravím

Pro představu metrová svislá roura pr. 120 mm je schopna generovat po nahřátí tah cca 10 Pa, 10 Pa bylo udáváno u topidel jež jsou "nenáročná na tah" zároveň ale z důvodů jež mi nejsou zcela jasné se dnes u topidel u kterých se udávalo běžně jen 10 Pa dnes udává tah 12 Pa ani to není zas tak mnoho čili lze předpokládat že sporák bude dobře fungovat i při nižší účinné výšce než udává norma zvláště po nahřátí. Také je možné napojit sporák do komína cca 1 m dlouhou svislou plech rourou která se rychle nahřeje a "generuje" tah čímž napomáhá zejména při roztápění, je-li ale k dispozici klasický cihlový komín a budete-li topit každý den převážnou část dne pak by měl sporák velmi dobře fungovat i při přímém napojení do komína. Sporák Wamsler Tea chalupář má navíc v přední části klapku vaření/pečení, čili při zátopu necháte přestaveno na vaření systém se nahřeje a pak by neměl být problém přestavit na pečení. Jde o sporák s poměrně malým topeništěm konstruovaný tak aby především "vařil" na vytápění se dá užít v režimu "pečení", výhodný bude do menších prostor jak uvádí těch 50 m3 tipuji spíše do 50 m3. Pokud není třeba dílnu temperovat na vyšší teploty a po delší dobu samostatně bez nutnosti neustále přikládat tj. budete-li chtít vytápět jen když tam jste + u toho si uvařit kafe nebo čaj nebude-li dílna příliš rozlehlá či příliš netěsná může být tento sporáček vyhovující. Regulaci vzduchu má jen jednoduchou tj. při roztápění a potřebě krátkodobého intenzivnějšího topení vysunete spodní šuplík na popel (tj. primární vzduch) po rozhoření se šuplík přivře až zavře, sekundární vzduch je pak zajišťován netěsnostmi horních dvířek př. plotny. Dle recenzí jde o topidlo velmi úsporné na spotřebu a při přepnutí klapky na "pečení" vytápí v celé výšce, je ale třeba mít na paměti že jde především o varný spotřebič a jeho vytápěcí schopnost je pouze druhotnou funkcí viz. co jsem k tomu psal. Jako palivo se uvádělo dříve i uhlí ovšem vzhledem k řešení přívodu vzduchu bude nejlepší dřevo a na prodloužení funkce aby jste nemusel sporák stále dokládat jsou ideální hn. uhelné brikety které dlouho podrží žár a pro něž je ideální dostatečný a regulovatelný přívod především primárního vzduchu což tento sporáček splňuje. Potřeboval-li by jste kamna která by vydržela na jedno naložení delší dobu, byla schopna temperovat např. přez noc, pak by bylo nutno volit jiná kamna nebo v případě potřeby vaření a pečení jiný sporák, větší sporáky a zejména ty které mají možnost letního/zimního provozu přestavením roštu jsou ale již podstatně dražší.......Do dílny 25 m2 každodenně užívané čili každý den přitápěné s nepříliš vysokými stropy ideálně do 2,3 m výšky pokud úniky tepla nebudou velké např. permanentně otevřená vrata nebo velké škvíry apod.by ten sporák mohl stačit. Naopak na nárazové přerušované vytápění např. ob den, při vysokých stropech permanentně často otevřených vratech apod. by bylo třeba volit kamna s větší vytápěcí schopností......

Všem děkuji za odpovědi.
Jen doplním, že komín bude skládačka, stropy zateplené s výškou cca 2.5m, topení dřevem za přítomnosti osoby. Sloužit bude k vytopení dílny(občasné užívání), občas k nějakému uvaření guláše a když se zadaří, tak do troubou nějaké koleno:-)). Bude se topit pouze občas, ale moc se i na těchto kamnech líbí, že kouřovod je z boku, tudíž mi ušetří prostor. Z Vašich komentářů tedy usuzuji, že výška 3,5 m o pr. 120 cm by mohla stačit. Předpokládám správně???
Děkuji

Ono by stačilo i 120 ale minimální průměr komínu pro tuhá paliva je 140, čili 140-150mm, účinnou výšku (od zaústění spotřebiče po vrcholek komína) vám nespočítám ale dle mých zkušeností bude-li 3,5 m mělo by to být v pohodě. Ze začátku páčku na vaření (menší nároky na tah) jak se systém nahřeje přepnete na pečení můžete péct nebo pomocí trouby přitápět......