Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrická strunová sekačka

Zkouším, jestli by byla nějaká rada, nebo spíš názor.
Strunová sekačka běží vždy tak pět, maximálně deset minut- a konec. Po půlhodinovém odpočinku, ne méně, opět funguje.
Asi to opravit nepůjde, jen mi trochu vadí, že vždy vydrží tak dva tři roky a musím kupovat novou. Pokaždé tedy jiná značka.
Neraďte mi prosím sekačku s kolečky, na mé kousky trávy mezi kytkami a stromky se nedá použít.
Děkuji za názor.

Motorek se přehřívá a vypne tepelná ochrana. Pak musí zcela vychladnout, než zase zapne. Sekačky mívají kluzná ložiska. Po čase olej vyschne a hřídelka se otáčí trochu ztuha. Už to stačí na větší zahřívání. Mohlo by pomoci vyčištění a namazání ložisek. Měl by se použít speciální olej, ale postačí třeba olej na šicí stroje a bicykly, nebo i motorový. Další věcí, způsobující přehřátí bývá zbytky trávy částečně zanešený průchod chladicího vzduchu.
To ale platí, pokud jinak motorek běží normálně a má běžný svištivý zvuk. Pokud by motorek vydával nezvyklý hučivý zvuk a měl malé otáčky, mohl by být napálený.

Asi je to z hlediska co nejjednodušší konstrukce a levné výrobě. Předpokládá se to, že tenká nylonová struna má malou hmotnost a tím se neprojeví příliš vibrace z nevyváženosti. Sekací výkon jedné struny oproti dvou, je vyvážen vysokými otáčkami. Až příliš vysoké otáčky a to platí asi pro všechny el. strunovky je to, že pokud dojde ke kontaktu slabé struny s pevnou překážkou, jako při obsekávání okolo základů, plotů, obrubníků a podobně, struna se snadno utrhne. To mě vedlo za mohutného sakrování k odložení el. strunovky a používání méně lehkého mot. křovinořezu se silnější odolnější strunou.

Díky,
pro mne by ten křovinořez byl asi těžký, jsem starší žena. A trávníček je bez plevele a nečistot.
Struna se mi netrhá, jen mě ještě napadlo, jestli tam nedávám silnější strunu, než tam patří, přesvědčil mě na ní prodavač, a jestli to není ten problém.
Zkusím koupit tu správnou, tj. 1,6 . Od oka nepoznám, co to tam je.

Jsem rád, že to alespoň trochu pomohlo. Vypadá to, že motorek je výkonově dimenzován, jen tak tak, aby to fungovalo a stačí málo a už se to přehřívá. Je to dáno maximální úsporou materiálu při výrobě a také proto aby motorek který je přímo u žací hlavy byl lehký.
Pravdou je, že silnější struna motorek o trochu více zatěžuje a tím přispívá k ohřátí. Ale já u svoji strunovky jsem dal o mnoho silnější strunu, myslím asi něco přes 2mm, sotva jsem ji do malé hlavy dostal. Proto, že původní slabá struna se mi často trhala. Kupodivu to sekačka celkem zvládá. Ale používám ji jen málo.
Ale už to, že výrobce se o tepelné ochraně zmiňuje a píše o čekání na vychladnutí, znamená, že si je vědom, že sekačka se bude přehřívat. Takže je to tak trochu už výrobní problém.
Ale pokud to teď funguje, tak to snad chvíli vydrží. Možná se opravdu přidíraly ty ložiska. :puff: