Napájení pro LED Osram
Jakým zdrojem napájet? https://www.conrad.com/ce/en/product/1227368/LED-GU53-Reflector-35-W-20-W-Cool-white-x-L-51-mm-x-50-mm-EEC-A-OSRAM-1-pcs
Výrobce uvádí - Operating voltage 12 V.
Tedy střídavé napětí? O polaritě nikde ani zmínka. Je to použitelné v karavanu? Nebo v koupelně nad zrcadlem na bezpečném 12 V napětí?
Pokud se nepletu, všechny tyto LED-ky mají na vstupu usměrňovač a za ním spínaný proudový driver, takže je jim úplně jedno jestli střídavé nebo stejnosměrné v libovolné polaritě...
To se mi nezdá, že by to byl takový univerzál.
Prosím o vyjádření někoho dalšího.
Když tomu nevěříš, co ti brání to vyzkoušet?
Nechci to zničit. X stovek by bylo v háji.
Pokud by byla určena pro AC a pustíš tam DC, nemůžeš nic poškodit. Problém může nastat pouze v opačném případě, zařízení určené pro DC napájeno AC bude protestovat, někdy dost hlasitě (stává se, když máte doma více typů routerů a více typů napáječů, vlastní zkušenost).
Tak mi to nedalo, a šel jsem ti to přeměřit na DC. Nevím jak která žárovka - ale ta moje dle popisu 12V AC 3W 340mA začíná slabě svítit už při 10V, maxima dosáhne při 13,5V a až do 19V udržuje stejný odběr. Z toho vyplývá, že očekávají střídavých 12V, tzn. po usměrnění a odečtení úbytku na diodách špičkových cca 14V! Takže na 12V DC mínus úbytek na vnitřním usměrňovači cca 1,5V nebo-li 10,5V má bohužel snížený jas...
Jo, to máš pravdu. V příspěvku jak píšu, že mám z LED udělanou baterku, jsem to neuvedl ale mám tam
použitých 11 NiMh článků. Z důvodu jak píšeš a pro možný pokles napětí článku pod 1,2 V na konci vybíjení.
Asi také záleží na provedení proudového zdroje v žárovce. Provedl jsem podobné zkoušení jako ty.
Měřil jsem odběr žárovky a zároveň světelný výkon. K tomu jsem použil starý luxmetr pro fotografování.
Žárovka dosáhla max svítivosti už při asi 11 V. Při tomto napětí měla také maximální proudový odběr.
Při dalším zvyšování napětí se už svítivost prakticky nezvyšovala. Proudový odběr se se zvyšováním napětí dokonce snižoval. Snížení proudu se mi zdá logické. Znamená to stabilizaci výkonu proudovým zdrojem na LED a tím i odebíraného výkonu. Pokud má zůstat stejný výkon při vyšším napětí, musí být menší proud (UxI=P).
Zkoušel jsem to do napětí 16V, dál jsem to nezvyšoval z obavy o žárovku.
Žárovka byla 12V 5W, obsahovala tři čipy, pod průsvitným krytem, tvořícím před každým čipem čočku, pro daný vyzařovaný úhel. Koupená v Lídlu.
K těmto pokusům a konstrukci baterky mě inspirovalo to, že jeden kolega z práce, si svítil stejnou žárovkou, přidělanou na už historický akupack od notebooku, získaný někde z výprodeje, s napětím 9,6V. Už při tomto napětí měla žárovka už skoro plný výkon. Ale asi pro jiný typ žárovky se to bude lišit. Zkoušel jsem takto jen tenhle typ.
Jinak ta baterka nemá chybu. Když s tím posvítím někde venku potmě, každý se diví čím to svítím .
S akumulátory 2000 mAh to vydrží asi 3 hod svítit, což plně vyhoví.
LED, které jsou jako náhrada reflektorových halogenů 12V, bezproblémově fungují na stejnosměrný proud, i když je na nich uvedeno AC. Z LED refl. žárovky 5W a 12V NiMh jsem si vyrobil dobře svítící baterku.