Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymena plynoveho kotle za elektricky

Ahoj, mam v byte plynovy kotel a planuju jeho vymenu. Puvodne jsem chtel opet plynovy kotel, ale jiz se prodavaji pouze kondenzacni kotle a zde by byl problem s napojenim, navic bych musel znovu vyvlozkovat komin do nerezu a jen vyvlozkovani az na strechu by vyslo na 30.000 Kc. Zvazuju tedy vymenu za elektricky kotel. Spocital jsem si, ze by mi s rezervou stacil elektricky kotel s vykonem 12 kW. Rovnez 12 kW kotel vychazi nejvyhodneji:
https://kotle.heureka.cz/f:9195:85861/

Muj dotaz se tyka nakladu na provoz. Ted za plyn zaplatim rocne cca. 14.000 Kc (topeni, ohrev teple vody, vareni). Da se rici, kolik bych platil za elektrinu? Jasne, muzu si prepocitat spotrebu z m^3 na kWh, ale to neni presne, protoze do hry vstupuje rada dalsich faktoru (ucinnost, cena elektriny pri odpovidajicim tarifu, atd.). Treba to nekdo resil a ma prakticke zkusenosti.

Diky
Kuba

Zda máte již plynový kotel, ve většině případů jde použít stávající komínová vložka, do které se spustí plastové odkouření pro plynový kotel. Tím vlastně uděláte požadovaný dvojitý komín. Ve většině instalací pro standartní domek se ceny takto provedeného odkouření pohybují okolo 10 000Kč. Záleží jakého výrobce odkouření si zvolíte a jaká je délka samotného odkouření. Odkud jste vzal informaci, že musíte dělat nerezový komín.
Nejlépe je kontaktovat topenáře, aby udělal konkrétní nabídku na výměnu kotle. Každá instalace má svá specifika a takto na dálku nejde přesně říci co vše by bylo potřeba.
Zůstal bych jednoznačně u plynového kondenzačního kotle, měl by být také okolo 1/3 úspornější něž starý kotel.
Elekrtokotel je na pořizovací náklady celkem dobrý, ale provoz je nejdražší ze všech variant vytápění.
V této oblasti dost často platí: nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.

Řeším to samé a po porovnání několika domů atd.... Mám mít předpokládanou spotřebu 20000 kWh, u plynu to vychází asi na 32000,- a u přímotopu na 54000,-. I přes to, že přípojka mě bude stát 50 kKč, tak jdu do plynu.
A podmínka sólo měření topení se týká pouze podnikatelských sazeb!!

To ti kto nakukal, že nie je na sklade normály kotol na plyn + teplá voda?

https://www.topenilevne.cz/junkers-zw-24-2-dh-ke-kep-ceraclass-p43754/

Ak nevyužiješ úžitkovú vodu, kotol šlape tiež len na kúrenie.

Sú kotle turbo, spaliny a nasávanie do obvodového plášťa muriva, nemusia mať zrovna komín s ťahom a vložkami.

https://www.topeninejlevneji.cz/cz/e-shop/867446/c54314-zavesne-kotle-turbo-se-zasobnikem-na-tuv/baxi-nuvola-3-bs-140-fi-csb45714351-plynovy-kotel-zavesny.html

https://www.topenilevne.cz/kotle-plynove-zavesne-c238/

Já osobně mám v rodinném domě, kombinaci krbová vložka s výměníkem a elektrokotel a když jsem počítal - pořizovací cenu plynového X el.kotle, roční revize plynového kotle. Elektřina v tarifu noční proud 20 hod denně na všechny spotřebiče, Tak mi kotel na elektřinu pro dům s dobrou tepelnou izolací vyšel výhodněji. Dnes s odstupem 9 let nelituji. Teď řešíme stavbu domu pro dceru a volba topení dopadla opět bez plynu.
Je to pouze můj názor a vlastní zkušenost, tak mě nekamenujte

Jsme na tom stejně.Krbovky s výměníkem, elektrokotel jako záložní zdroj.Akunádrž 800 litrů, boiler na krbovky i elektřinu.Trochu prachu sice z kamen je, ale protopíme tak 6 tisíc za zimu (letos podstatně méně) a to už stojí za to.V přechodných obdobích si přitápíme klimatizací.

Tazatele nechápu že chce měnit plyn za elektřinu.Přeci jen je ten plyn levnější.A pokud zakoupí pořádný kondenzák, může jen ušetřit.

Tady samozřejmě souhlas s Iconkem, pokud tam plyn byl, zachoval bych ho. Zvláště když jak píše, plynem ohřívá vodu a vaří. Pokud bude stejně,, držet " plynoměr, není o čem mluvit. ,
My ještě na tu novostavbu zvažujeme tepelné čerpadlo. Ale to jen tak na okraj, to je jiný případ a není to věc z dotazu.
Tady za mě plyn

Rad už máš dost, ale jenom na rychlo a "od boku". Koncem roku jsem kolem toho něco počítal a tak asi tolik.
1 m3 plynu dá cca 10 kWh, takže při jeho ceně cca 18,- Kč za 1 m3 vychází 1 kWh na 1,80 Kč. Topná sazba pak je na 1 kWh cca 2,70 Kč. Účinnost el.topení je sice 1 a plynu (ne kondenzačního kotle-ten má vyšší) cca 0,85, ale i při tom je určitě provozně levnější plyn. Pokud, jak už bylo jinými řečeno, nepoužiješ tepelné čerpadlo. Tam jsou ale zase vyšší pořizovací náklady.