Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Umístění termostatu

Zdravím,
Nemáte někdo praktické zkušenosti s umístěním polohového termostatu? Trochu se bojím jej umístit do společné místnosti kuchyně/obývák která je přitápěna krbem. Topení je kondenzační kotel v přízemí podlahové topení a v patře radiátory. Prosím o nějaký tip. Za mě by možná šel pokoj v přízemí který ale nevím jestli budu chtít celoročně vytápět na stejnou teplotu jako zbytek domu. Přikládám v příloze projekt. Jsem ve fázi přípravy elektriky na hrubé stavbě. Děkuji.

Ja bych to dal do chodby v přízemí na stěnu mezi 103 a 104 za ty dveře z vstupni haly, nekam do cca 1/3 vzdálenosti od pantů, aby to neprekazelo ani křídlu dveří (nemlatily do toho a bylo to schované za křídlem otevřených dveří), ani lidem (kdyby to bylo blíž vstupu do koupelny, kde by to mohlo chytat i víc teplo z koupelny), do výšky cca do 130 cm od podlahy. Neni to úplně ideální místo (těžko odhadneme, jak bude vytápění vstupni hala a jak moc bude proudit vzduch mezi chodbou a vstupni halou, ale lepší nevidím, na schodech to nebude o mnoho lepší a tam to bude překážet a bude proudit teplo od krbu nahoru.
Pokud bude v koupelně 104 trvale vyšší teplota, dal bych mezi stěnu a termostat nějakou tepelné izolační podložku, resp nechal malou vzduchovou mezírku (distančníma podložka pod šrouby třebas), aby to nesedělo přímo na zdi.

nejlepsi by bylo, mit na kazdem topnem telese termostatickou hlavici, kotel pak udrzuje teplotu OV a kazda mistnost si pak vezme co potrebuje, v pripade zatopeni v krbu hlavice uzavre privod OV v mistnosti s krbem, pak jeste hraje vyznamnou roli proudeni vzduchu, ktere bude jine s krbem a bez, a i pri ruzne teplote OV, coz ovlivni rozptyl tepla, ktery prostorovy termostat nevyresi

Na rozdelovac podlahového topení můžeš dat třeba heimeiera, NC/NO motorek na každy okruh. A v každé místnosti s podlahovkou termostat, který komunikuje bezdrátově s daným motorkem daného okruhu. Mam doma kombinaci podlahovky a radiatoru, vse připraveno na takovýto princip, ale nakonec jsem to zavrhl, furt to žere proud, i kdyz se ty NO/NC hlavice/motorky zrovna nehejbou

tohle neni problem regulovat, horsi bude velka tepelna setrvacnost podlahoveho topeni, takze pri zatopeni krbem budes mit tu mistnost stejne pretopenou, no a po nekolika zatopenich v krbu zjistis, ze sis poridil drahou televizi :) leda tam mit vymenik

V kozube sa v drvivej väčšine kúri pri prechodnom období ak nie je nutné spustiť centrálne alebo na chalupe, kde sa požaduje okamžité teplo po príchode než sa zohreje krytál prípadne radiátory.

Technické hovadiny s termostatmi či zvlášť vetvami na elektromagnetické ventily nerieš.

Beztak ťa toto krbové kúrenie onedlho prestane baviť až sa vyihráš. Vymetať bordel, nosiť drevo plné hávede, hmyzu, švábov, zháňať suché, "neprskavé" drevo vhodné do krbu..... Viem o čom točím, mám doma dva krby, ani besná sviňa si ich po pár rokoch nevšimne.