Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hřídel na cirkulárku

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Mám hřídel na cirkulárku délky 300 mm s průměrem hřídele 15 mm , uvnitř litinového domečku má hřídel 18 mm. Chci se zeptat, zda-li by tato hřídel vydržela kotouč o průměru 350 mm s motorem 3 kW ? Děkuji za odpověď

Už jen to že 350 mm kotouč určitě nemá středový otvor 15 mm by mělo napovědět že tudy ta úplně správná cesta nevede. Když budete řezat jen slabé překližky a třeba plovoucí podlahy, vyřeší se to mezikroužkem, to jo, ale osadit to tříkilowatovým motorem by svádělo i na šestku fošnu.. A to by asi zapracoval můj vnitřní bezpečností blok.

Děkuji za názor. Samozřejmě, že vše kolem si už dopočítám sám, šlo mi jen o názor zkušenějších truhlářů, co už něco zažili a viděli, jelikož o hřídelích se toho nikde moc vyčíst nedá. Koukal jsem do strojnických tabulek a rozdíl v dovoleném kroutícím momentu má 16mm hřídel 6x menší únosnost než 30 mm hřídel, takže rozdíl je to obrovský. Poohlídnu se po 30mm hřídeli, ať mám jistotu a klid v duši.