Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Amaterský sústruh na kov a drevo

Dobrý deň. Začal som konštruovať sústruh čo by som chcel využívať na výrobu jednoduchých veci z kovu popr aj z dreva alebo zo silamitu. Otázka: aké min-max otáčky zvoliť pri sústruženia kovu aké pri dreva a silamitu? Plynulá regulácia je nemožná, len regulácia s prekladaním remeňa medzi remenicami, tak že bola by možná nastaviť max tri rýchlosti. Za odpovede vopred ďakujem. S pozdravom.

Otáčky závisí na druhu obráběného materiálu,na průměru obráběného materiálu a druhu nástroje (rychlořezná ocel-slinutý karbid).Zajímá tě tedy řezná rychlost,která se může pohyovat v rozmezí 20-100m/min.Třístupňová regulace je dost málo,výhodou by mohl být dvouobrátkový elektromotor,Tím by jsi získal 6 rychlostí.Dá se použít i vícestupňová řemenice (běžné u vrtaček).