Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem šicí stroj

Dobrý den,mám šicí stroj Lada zasekla se mi nit na pouzdru člunku,tu jsem vytáhla,tedˇmi ,ale jehla naráží na pouzdo ne do otvoru.díky za rady

máš zrejme nasúkaný bordel v spodnom hnacom mechanizme pod ihlou. Brzdí synchrón. Ak si neporadíš, jedine servis.

Šijací stroj má okrem hnanej sústavy prevodov, tiahel, kladiek situovaných v hornej časti, detto mechanizmus "hejblátiek" aj v nohe stroja - v priestoroch a útrobách pod látkou. Bordel z ošúpaných nití, prípadne urvatá niť, zaslepí a zablokuje synchrónny pohon spodnej cievky s posunom látky.

To spraví asi jen servis - žena taky prošívala rifle a rozhodilo se jí časování jehla - člunek (ten stroj prostě není na tak tvrdé látky stavěný - hlavně ve švech). Servisák to poladil a vzkázal ženě, ať z toho nedělá buchar... Naštěstí u nás ve městě má servisák sběrné místo v galanterii, tak jsem to nemusel tahat po všech čertech...

Stroje majú klznú spojku, jedine, že by si ju zlepil alebo manuálne utiahol na vola. Ak nestačia prevodové sily na prešitie "tučnej" handry, prípadne sa zlomí ihla, nerozserie mechanizmus.

Dôležité je pred každým šitím v sporadických, domácich podmienkach, zakvapnúť olej na určené miesta, olej sa aplikuje výhradne nevysychavý, obsahuje kostnú múčku - neprekonateľná klasika okrem silikónových mazadiel.

Moja zlatá polovička dostala v rokoch dávno boľševických sakra drahú, manuálnu Swiss made: Elnu,
http://needlebar.org/main/elna/graphics/image026a.jpg

dodnes šije ako raketa, bez rozdielu na hrúbke látky. Zapošívanie, vyšívanie, endlovanie, diery gombíkov, nastaviteľné vzorky a šírka stehu čo dnes ani elektronicky riadené mašiny nezvládnu. Iba raz som ju rozhodil, vyčistil a premazal doma na kolene. Dodnes vzduchová rýchlostná regulácia obrátok "na nohu" funguje, gumy ani hadičky nepuchrejú, sú ako nové. Zrejme echt prísady kaučuku. Metalické prevody si spievajú pri šití, ako víno, ako raketa. Nemenila by po skúsenostiach s novými, digitálne riadenými strojmi.

Porušila se synchronizace člunku a jehly. Člunek se dá povolit a "zesynchronizovat", následně přitáhnout.

------
Když jsme měli jen šlapací stroj (také Ladu), několikrát jsem to seřizoval. Pak (protože stroj zlobil víc a víc), jsme si koupili elektrickou "průmyslovou" Veroniku a Lada šla do světa... 15 let, žádný problém. Naše Veronika prošije i 10 látek na sobě.