Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojenie zasuvky 380V (400)

Zdravim, do domu je privedeny 4 zilovy kabel, v rozvodnici - "poistkovej skrini" bakelitova ovalna zasuvka na 380 4 polova. Chcem ju vyhodit, a dat gulatu 4 polovu? Vyraba sa vobec? tam by s kablami nebol problem. Ale ak by som chcel 5 polovu, ako ju zapojim? faza-faza, 1. PEN na PE a N v zasuvke nezapojim? 2. PE a N zapojim spolocne v zasuvke na PEN privodu ? A co ak by som tam chcel mat aj chranic, fazy su jasne, rozdelim PEN na PE+N a novovzniknute PE a N zapojim na prislusne PE a N v zasuvke? Ale niesom si isty, ci vsetky 3 fazove s 5 kolikom maju oddelene PE a N, ak bude spojene bude vybavovat chranic . . . existuje nejake univerzalne riesenie? ale zaroven ok podla predpisov.

Fakticky si si odpovedal sam, bud das 4 polovu zasuvku, ano vyraba sa, alebo das 5polovu a v takom pripade sa musi PEN rozdelit na PE + N. Rozdeli sa v rozvadzaci, nie poistkovej skrini (tou myslis asi HDS - hlavna domova skrina - rozvadzac s elektromerom je az za nou). Potom uz ides k 5polovej zasuvke 5 zilovym kablom (L1,L2,L3,PE,N), takze samozrejme zapojis faza-faza, PE na PE a N na N. PE a N za bodom rozdelenia sa uz NESMIE NIJAKO SPAJAT. Ked chces aj chranic, neni problen zapojis ho normalne v rozvadzaci za bodom rozdelenia PEN, cize do chranica ti uz ide separatne PE a N.

Poistkova skrina som myslel v podstate rozvadzac, ale je to taka stara opacha s poistkami, pred tym su medzi stresnym zvodom a tymto rozvadzacom predradene este v takej liatinovej skrinke poistky. Takze akurat to musim pozriet, ake maju koncovky pripadne zariadenia, cirkula, miesacka a podla toho vymenit zasuvku.

https://www.gme.sk/cee-zasuvka-4p-16a-400v-ip44-nastenna

odpoj 5-kolíkovú zástrčku tak, že fázové vodiče (H,Č,Š) pripoj na tenšie kolíky vo vidlici (L1, L2, L3) a modrý kábel spoločne s žltozeleným pripoj na hrubší kolík vidlice (PEN) označený ako uzemnenie. To znamená oba vodiče na jeden kolík.

Samozrejme vypínač (ťahom zapni-vypni), riadne dimenzované ističe + motorová ochrana podľa odberu spotrebiča, bude situovaná v rozvodnej krabici (či antoníčkovi) pred týmto 3x400V šaltrom.

Ve staré instalaci, kde není ani žádný N, poletí chránič? Kde by se tam vzal? V instalaci má jen PEN a proto může v pětikolíkové zásuvce klidně spojit modrý N se zelenožlutým PE. Vodič PEN musí akorát splnit podmínku, že minimální průřez je pro hliník 16 mm a pro měď 10 mm, což jistě nesplní. :-) A až si pořídí novou elektroinstalaci, zapojí zásuvku podle norem. Jasně, že nesmí propojit kolík N a kolík PE ve vidlici, kterou bude do zásuvky strkat. 8-)