Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 12V Pb akumulator při nabíjení "bublá/praská"

Je v pořádku, že Pb baterie při nabíjení bublá nebo praská? Je to slyšet tak to 30cm max. Šum spínaného zdroje to není.

Údaje baterky: 8Ah,12V, objem baterky 1.5-2.3 litry přibližně, AGM
Stav baterky: napětí 12.5 V (+-0.1V)
Parametry nabíjení: proud 0.37A při napětí 13.87V (nastaveno CC 0.8A / CV 13.9V). Zajímavé je, že po přiložení vodičů ze začátku je nabíjecí proud maximální,ale pak klesá (exponenciálně?) k těm 0.38A (+- 0.03A).

Odmeraj si najprv, akú má batéria skutočnú kapacitu. Na nabitú batériu pripoj nejakú 12V žiarovku a podľa toho, ako dlho vydrží svietiť a podľa odoberaného prúdu si to ľahko spočítaš. Porovnaj deklarovanú hodnotu kapacity akumulátora so skutočnou kapacitou. Až potom sa zaoberaj bublaním a praskaním. Normálne je to známka, že batéria je nabitá a nabíjačka by mala znížiť, alebo úplne vypnúť prúd. Šumí každá batéria (pri nabíjaní), keď začne bublať, je už nabitá.