Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Několik otázek k LED

Dobrý den,
řeším osvětlení LED do akvárka. Existují hotové sady, návody přímo na stránkách prodejců LED pásků, ale obvykle se zabývají pouze 12V pásky. Rád bych se tedy zeptal:
1)vyplatí se mi napětí 24V v případě, že délka pásku je pouze 1 metr? Pásek by měl co nejméně topit a 24V údajně topí méně.
2)mám se zajímat i o proudové LED pásky? Instalace je složitější. A hlavně, ne a ne najít stmívací regulaci, který by se dal programovat. To v případě 12/24 stojí méně jak 1000 Kč. Ale zase by měly déle vydržet.

Předem díky za odpověď

1) to je blbost, to jak topi zalezi len na prikone a ucinnosti LEDiek
2) vsetky LED je vzdy potreba napajat nejakym konstatntnym prudom, riesi sa to bud prudovym zdrojom alebo u lacnejsich variant zdrojom konstatntneho napatia a na pasku su okrem lediek potom aj predradne rezistory ktore zaistia pozadovany prud tecuci LEDkami (takyto pasik ma potom mensiu ucinnost a viac topi pretoze sa tam zbytocne pali energia aj na tom rezistore). Castokrat ale na pasku ani rezistory niesu a napriek tomu ho staci napajat zdrojom konstatntneho napatia a to je vtedy ked napajacie napatie sa rovna "celociselnemu" (nejaka odchylka je pripustna pokial sa neprekroci povoleny max. prud LED) nasobku zaverneho napatia seriovo zapojenych LED na pasku. Napr. ak zaverne napatie jednej LED bude 2V a zapojim ich 6 do serie, tak mi staci napajat to konstantnym stabilizovanym napatim 12V a netreba tam predradny rezistor.

"A hlavně, ne a ne najít stmívací regulaci"

nechápem je toho plno hoď toto do googla obrázky"Mini RF Wireless Remote Led Dimmer Controller for Single Color Light Strip LED Controller"
ja som to kúpil za cca 2 € sa mi to objavilo za 14 dní v poštovej stránke od veď viete odkiaľ všetko pochádza a som spokojný
napojil som to na trafko z notebooku (jack sedel) a na led som som prispájkoval len jack
použil som led moduly