Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou páječku

Ahoj všem, chtěl bych koupit nějakou dobrou páječku, a když jsem prohlížel weby tak sem narazil na páječky, co umí i odsávat cín. Což by se mi dost hodilo. Máte s tím někdo zkušenosti, na co si dát pozor?
Třeba by se mi líbila tahle
www.ges.cz/cz/kompaktni-pajeci-odpajeci-stanice-st-804-GES07713695.html
Ale s tím držadlem se musí asi špatně manipulovat.
S takovýmhle držadlem by se myslím manipulovalo líp, co myslíte?
www.svetsoucastek.cz/pajeci-a-odpajeci-stanice-zhongdi-zd-917-p56902/

Ta pistolka je jen na odsávání a to přece jen není až tak často používaný, jako pájení, takže bych tvar odsávačky až tak neřešil. A pokud jde o pájení, tak na obou odkazech je pájedlo přímý, žádný lomený. Lomenej je akorát odsávací hrot a to je naprosto běžný, tak to dělá i Weller.

a s tou pistolkou nejde normálně pájet? jestli to chápu dobře tak v tom je hrot s dírkou který se nahřeje, přiloží se na pájené místo, nechá se rozpustit cín a pak se zmáčkne knoflík a odsaje ho to. A ten hrot by se měl dát vyměnit za jiný bez dírky a pak s tím pájet. Nebo to tak nejde?
Mně přijde že s tou pistolkou musí být mnohem lepší cit v ruce a přesnost, to rovné pájedlo mám doma už dávno, a to je dobré na letování okapů apod, ale na přesné trefení se na desce s plošnýma spojama to není.

V tom případě jsou všichni výrobci profesionálních pájedel do průmyslu idioti, protože dělají přímá pájedla.
Pistolová pájka je hrubá a SMD s tím budeš pájet jen obtížně, je to velký, nepřesný. Veškerý pohyby jdou ze zápěstí, takže přesnost klesá, zatímco u přímých pájedel jdou pohyby z prstů.
Na tom druhým odkazu ( https://www.svetsoucastek.cz/pajeci-a-odpajeci-stanice-zhongdi-zd-917-p56902/#gallery ) máš stanici s přímým hrotem a osávačkou. Tvar odsávačky je takový kvůli záchytné nádobě na cín. Weller to dělá trochu jinak, pistolová je kompaktnější.

Jo tak to kopyto mám taky, akorát to nemá ten hrot kolmý ale šikmý. Což je úplně stejné jako u těch odsávaček. A vím že právě ty součástky se s tím pájí blbě. Tak sem myslel že s tou pistolovou se budou pájet líp. Já myslel že tohle je právě ta profi, profíci pájí hlavně plechy a velké věci, a amatéři se hrabou v televizích.

aha, tak to sem nevěděl, mně šlo o to, že ta rovná mikropájka vypadá podobně jako to kopyto, akorát má asi tenčí hrot. A s tím kopytem člověk moc cit v ruce nemá. Je u té mikropájky lepší cit a přesnost?
A jaká by byla podle vás nejlepší páječka s odsávačkou, tak kolem 5000 Kč?

Zadna. V tyhle cenovy hladine to nema smysl. Koupil bych si nejakou strednetridovou mikropajku(1500-3000Kc), klasickou odsavacku(300Kc)+licnu(70Kc), na odsavacku dal jeste malej kousek silikonovy buzirky/hadicky, funguje pak podstatne lepe(???Kc to se da nekde vytezit) a mozna by mi zbylo na bublifuk, ehm horkovzduch(1500-3000Kc), coz je imho mnohem lepsi kombo pro bastleni a opravy.
Jo, kdyby v rozpoctu byla jeste nula navic, to bych poradit umel, ale IMHO na doma je takova vec zbytecna.

Taky souhlasím, že odsávací stanice je na doma zbytečnost. Ještě tak ta elektrická ruční odsávačka, co jsem tu někde uvedl odkaz, k tomu běžná mikropájka, na doma víc netřeba.
Horkovzduch je pro ty, co ho využijí, tedy především pro ty, co doma pájí SMD, tam to má největší využití.

no jo, ale představ si jak dlouho by to asi trvalo, než s tím rozletuješ jednu desku z televize nebo desku plnou integráčů. Po každém spoji to mačkat, nebo s tou ruční to by znamenalo držet v jedné ruce páječku a v druhé odsávačku, to by bylo dost otravné. A není něco takového ručního, že by u toho byla nějaká větší podtlaková nádoba, ta by se třeba ruční pumpou nějakou klikou vypumpovala od vzduchu, a pak by se s tím dalo odletovat třeba aspoň 10 součástek najednou?

Jestli chceš rozebírat desky s elektronikou pořiď si horkovzdušnou pistol. Opatrně nahřívej desku ze strany spojů až začne cín povolovat. Klepni deskou o okraj plechového lavoru, 80% součástek vypadne. Zopakovat ještě jednou, dvakrát a na těch pár zbylých použít obyčejnou odsávačku s libovolnou tužkovou pájkou.
Jediná nevýhoda je, že zpravidla jde do háje plastová bižuterie.

Proč bys něco takovýho dělal? Většina integráčů z dnešních elektroniky je stejně speciální obvody, který nikdy nevyužiješ, takže je zbytečný něco takovýho vypajovat. To už je jednodušší nechat celý PCBs v krabici a v případě potřeby si vypájet konkrétní součástky, než to všechno vypájet a třídit to do tisíce krabiček. A ze zkušenosti ti rovnou řeknu - stejně toho 99% za pár let vyhodíš.

Přihodím ti ještě jednu zkušenost z výroby a oprav elektroniky - potřebuješ především pájku, využiješ hodně horkovzduch, ten doporučuji, především na SMD, odsávačka má poměrně minoritní použití, takže stačí jen ta ruční. Pokud jde o PTH součástky, tak k jejich vypájení stačí mikropájka a pinzeta. Odsávačka je pak až na vyčištění barelu, pokud chceš osadit novou PTH součásku.

Pokud chceš opravdu utratit prachy, tak je raději vraž do dobré pinzety.

Koukal jsem na obě páječky, to je za páječku poměrně dost peněz. Co s tím chceš dělat?
Pokud by to bylo do firmy, potřeboval bych něco vymakaného a nemusel bych koukat na pětikorunu, koupil bych něco takového:
https://www.pajeci-technika.cz/www-pajeci-technika-cz/eshop/39-1-Pajeci-technika-WELLER/140-2-Opravarenske-stanice/5/2973-Opravarenska-stanice-WELLER-WXR-3030
S něčím podobným jsem svého času pracoval a nenapadá mne, co bych proti tomu mohl namítat.

Do firmy to není, chci to domů, tohle už je fakt drahý, já nepotřebuju aby to dělalo víc věcí zároveň.
Chci s tím hlavně rozletovávat desky z televizorů a různé elektroniky.
Na té první co jsem posílal v tom odkazu se mi líbí, že se to dá nastavovat potenciometrama, že v tom snad nebude moc elektroniky, která by byla poruchová.
A s tím rovným dlouhým držadlem, trefuje se s tím dobře na plošných spojích? Má člověk v ruce dost citu? Ono čím je něco delší, tak tím hůř se s tím trefuje většinou.

TS100 na aliexpresse, túto sobotu bude v zlave aj za necelych 35€. Skôr než niekto napíše že je to čínsky šmejd, nech si pozre najskôr recenzie a na youtube sú aj videá v porovnani s s weller-kou. K spájkovačke ale ešte treba pripočítať cenu zdroja, pokial sa vám doma nevála nejaký prebytočný 12-24V (najlepšie je 24V aby sa dal využiť aj max výkon spájkovačky 65W).