Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak převést 220V na 110V?

Ahoj, potřeboval bych poradit, mám zařízení (takové topné těleso), které pracuje pouze na 110v. Potřeboval bych tedy snížit napětí sítě 220 na 110. Vím, že buď budu muset koupit transformátor, to ale není levné řešení. Napadlo mě tedy, kdybych zapojil do série další zařízení na 110v (třeba nějaká žárovka, nevím :), jestli se tím napětí nesníží. U stejnosměrného proudu by to fungovalo, ale nevím, jak to je u střídavého napětí. Fungovalo by to?
Díky za rady

U střídavého to v případě odporového děliče funguje stejně jako u stejnosměrného, jen musíš zajistit, aby ta tvoje žárovka měla přesně stejný odpor jako topné těleso. Ale vzhledem k tomu, že odpor vlákna žárovky i topného tělesa se během zahřívání mění, asi neuspěješ. Jediné rychlé a "levné" řešení je použít ta "topná tělesa" dvě - úplně stejná.

Pokud jsou známy údaje o proudu a napětí toho tělesa, lze do série s ním zapojit třeba kondenzátor. Ten jen "brání" průchodu proudu a nezahřívá se, jak by tomu bylo u dalšího topného tělesa v sérii s prvním. Jeho velikost lze spočítat, nebo stanovit empiricky - pomocí ampérmetru.
Pro tazatele - více čtěte! A pokud možno i knihy - pro tento případ stačí učebnice pro ZŠ :-)

V prípade odporového ohrevného telesa bude jednoduchšie a lacnejšie než trafo, ak najprv skontroluješ jeho príkon vo Watoch pri 110V napätí.

Do série práskni polovičný výkon vo Watoch iného ohrevného telesa na 230V. Odporový drôt na telese 110V by mal nápor napätia 230V prehnaný do série s iným odporovým telesom o polovičnom výkone vydržať.

Dá sa použiť aj žiarovka do série na 230V, len záleží jej príkon vo Watoch. Lebo napríklad u 100W/230V žiarovky by ti táto svietila na plné gule, ale ohrevné teleso na 110V (berme baj očko pri príkone cca 500W a viac) by si sotva prdlo. Iba by vlažilo, ako psí čumák.

Svého času se někde diskutovalo, jestli by se do série se spotřebičem nedala zapojit dioda, ale prý to není to pravé ořechové.
Je tam skutečně jen to topné těleso a ne třeba i ventilátor nebo nějaký termostat?
Kde jsi k takovému topidlu, na naše podmínky nestandardnímu vůbec přišel?

Svého času se daly po bazarech sehnat autotransformátory za poměrně levný peníz. Je tam teda jistá nevýhoda, a to, že když se poruší společná část vinutí (nevím jak je to pravděpodobné), tak máte na výstupu 220. Dneska už jsou to ale starožitnosti, takže si za to ty bazary říkají nekřesťanské peníze a je jednodušší koupit transformátor nový.
Mimochodem poměrně nedávno snad už poslední 110V ostrůvek v Praze (předpokládám, že i v ČR) přešel na 220V. Přišlo mi to jako kuriozita, že ještě po roce 2000 se někde jelo na 110V.

Osobně bych takové topné těleso zařadil mezi kuriozity. Jinak řešení se nabízí víc, jak už je výše napsáno.