Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení vypínače

Dobrý den, přistěhoval jsem se do obýváku předělaného na pokoj. Našel jsem jen jeden nezapojený vypínač - dvojklapku. Ten obsahuje dva černé a jeden hnědý kabel. Již jsem přišel na to že černé proti sobě nezapojovat. Mám A1, B1, L. Schéma A1 černý + L hnědý nic nedělá. Je v tom fígl nebo mám nemocné celé kabely? Díky martin

takže by měly být v jednom směru zapojené oba černé kabely k jednomu světlu? eh... takto mi to vyhazuje pojistky. Tedy teoreticky jeden z černých oproti hnědému by měl někde rožnout bez ohledu na to jestli je zapojený i druhý černý, mám pravdu? No a jestli je hnědý přívod tak jaktože se mi při spojení černých vyhodí pojistky, když jsem teoreticky sjednotil světla?

Kam který drát vede a k čemu je zapojený ví jenom ten, kdo to vytvořil. Pokud nemáš možnost trasovat vedení pod omítkou, bude se to těžko hádat. Především mi není jasné, jestli tam máš nějaké svítidlo, které nesvítí a pokud ano, tak kolik k němu vede drátů.

Jde o rekonstruovaný byt ve starém paneláku. Když tak nad tím hloubám...Původně byli v místnosti dvě světla. Místnost se rozdělila příčkou a k jednomu se vybudoval nový vypínač. Ten původní má předpokládám typizované dráty, pokud jeden černý drát vedl ke světlu za příčkou, druhý by mohl vykazovat činnost u původního lustru... (k němu vedou 2x zelenožl. modrý, hnědý, černý). No asi to vidím na pozvání elektrikáře, protože sem snad již vyčerpal všechny varianty... a nebo je špatně pozapojovanej lustr....

nemusí jít k jednomu světlu.

V první řadě si fázovkou najdi fázi. V druhé si budeš muset najít kam který drát vede (např. propísknutím - pozor PŘI VYPNUTÉM JISTIČI, ne abys to měřil naostro!).

Mimochodem, podle tvých otázek soudím, že nemáš padesátku, takže bys správně do toho neměl vůbec sahat.