Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prepetova ochrana v panelovom byte

Zasuvku na ladnicku by sme mali, ale este jedna otazka . . . dotycny trdosijne trva na prepetovej ochrane. Je to starsi panelovy (tehlovy) dom, niekolko poschodi, na kazdom 3 byty . . . snad z roku 1960-70. Nikto vobec netusi, ci su pouzite nejake ochrany niekde, napr. na vstupe do objektu, ale pochybujem ze by sa v tej dobe davali a nejaka rekonstrukcia asi detto. Do bytu je od hodin na chodbe natiahnuty 5x16, rozdelenie na svorkovnici na chodbe. Do bytu je mozne este dotiahnut 1x16 zltozeleny, pripojenie na chodbe tam, kde je PE z napajacieho 5x16. Zasuvky budu v byte klasicke, bez ochrany. Co som pozeral, existuje zapojenie 4+0 alebo 3+1. 4+0 je zevraj o nieco horsie, hlavne z dovodu ze by mohol vybavit PCH, avsak tam je PCH kresleny pred prepetovou ochranou. Takze aj tak, ak by som dal 3+1 napr zvodic-prepatia-kiwa-81-027-po-i-3-1-b-c-d-12-5ka bolo by to na nieco? Vzdialenosti zasuviek od bytovej rozvodnice wc, kupelna izba kuchyna mozno tesne pod 5 m, ale spalna a detska urcite viac ako 5m. A ak by si dal aj zasuvky s ochranou? Alebo nieco ine? Bohuzial, nikam inam ako na chodby sa pripojit neviem.

Main Gáát, čo býva s panelákom v búrkovej oblasti kde švihajú hromy-blesky a v zemi žije kameňožrút zelený vedľa zemetrasa? Alebo má v byte platinový, 5K 4D holografický TV nedozernej trhovej hodnoty a "ladničku", ktorá sama perie a varí?

Nech si za každý šalter kúpi extra prepäťovku z Lídla na 230V, navyše s ochranou TV koaxiálu a tf.linky.

Apropo, poisťovňa v prípade prepätia nemusí vyplatiť škodovú udalosť ak tento bod nemá vyslovene uvedený v poistnej zmluve, ak bude mať v sérii aj desať ochrán za sebou.

Však tieto prepäťovky je užitočné predradiť k ochrane elektomotorov 3x400V/2x230V (motorové), ako bonus za ističe.

Aby přepěťová ochrana byla dostatečná, musí mít tři stupně. Vámi doporučení, "Nech si za každý šalter kúpi extra prepäťovku z Lídla na 230V" je třetí stupeň a potřebuje ještě dva stupně před, aby to vůbec k něčemu bylo. Raději trochu postudujte problematiku.