Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blikající úsporná,led žárovka

Dobrý den,u trojitého schodišťáku mám dvě světla zapojená dle normy.Když našroubuju led,nebo uspornou žárovku,tak při vypnutém vypínači blikají.jako by kopírovaly impuls spínacích hodin.Po sepnutí vypínače svítí normálně.Klasická žárovka to nedělá.Kde může být chyba.

loading...

Ano. Imho by fungoval i velky(cca 250k/1W) odpor na patricne napeti, mozna i lip.
U schodistaku vede "ten drat co sviti" hodne dlouho tesne vedle "dratu co nesviti, ale je pod napetim", takze je tam velkej prostor pro nejakej kapacitni(nebo i induktivni, L ani C nechodi samo) prenos energie mezi nima.

Mk1969"Jestli tomu dobře rozumím,tak na objímku žárovky dát na tvrdo paraelně ten kondík?Proč to nedělá u obyč jednovypínačového zapojení,jen u schodišťáku"
Vysvětlení:
U jednovypínačového zapojení je fázový vodič v kabelu od vypínače k žárovce v souběhu s nulovým vodičem, nic se nemůže naindukovat. U schodišťáku je v kabelech mezi jednotlivými vypínači tento vodič v souběhu s fázovým vodičem a je možný vznik indukce.

Měl jsem stejný problém. Dělalo mi to z důvodu, že jsem měl na vypínačích kontrolku, která prakticky uzavírá obvod a teče tam malý proud, který nabije kondík na impulsním zdroji a při jeho vybíjení to blikne. Dal jsem tam paralelně kondenzátor 100nF/260V a je klid.