Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Seřízení nožů v hoblovce

Zdravím,
měl bych dotaz pro zkušenější. Jak, prosím, seřídit nože v hoblovce? Když srovnávám např. laťku, tak mi to vždy na konci vyšípne oblouk, tz. že jsem chtěl lepit spárovku a neseděly mi hrany na koncích - všude oblouky. Domnívám se, že to bude špatně seřízenými nožy v hoblovce.
Na válci jsou dva nože - když nože přeměřím, tak jsou oba "vystrčené" 1,5mm z válce, tedy stejně. Ale kdž poté položím na zadní stůl laťku a chci zkusit o kolik se posune při ručním pootočení válce, tak u jednoho nože se mi latka posune o 5-6mm a u druhého nože se mi posune o 12mm.
Jak mám tedy postupovat, mám tedy jeden nůž (ten který posunuje o 12mm) schovat více do válce, tak aby posouval také 5-6mm? Nebo postupovat jinak?

Děkuji za případnou odpověď

Jj postup správný. Rovný hranolek dřeva položíš na pevnou část stolu (zvedací část ponoříš pod úroveň pevné)
Otočením ve směru hoblování a zachycený hranolek nožem by měl mít posun o 3mm .
Takto u každého utahovacího šroubu nožů a na všech nožích stejný posun.
Menší posun špatně hobluje a větší dělá oblouk.
To vyštípnutí dělá i při tomto natavení, záleží na dřevu, síle hoblování a ostrosti nožů.
Hobluj s přídavkem délky a až po hoblování zkrátit na čistou míru.

Tato metoda je spravná ze zkušenosti dávám posun na cca 5mm ono to muže být třeba 3-6mm hlavně to musí být stejně na všech nožích. Když je jeden nuž 5 a druhy 12 druhý musí dolu aby posouval taky 5mm takle to vypada že ho budeš klepat hodně ale na takový rozdíl v posunu ti stačí výškově par desetin milimetru. Toho že by byl každy jinak vysunuty aby posouvaly stejně nejde dosahnout to by musel mít válec vyosený střed. Co se týče žlábku ten dělá každá hoblovka je to dané více faktory hlavně přítlačnou silou pružin a vzdáleností podávacích válců od nožů. U starších a profi to skoro nepoznáš levné hobby to dělají dost trochu se tomu dá pomoct když se prkno navádí a vytahuje přesně v rovině - podložit na vstupu a vystupu.Jinak se to musí zabrousit a nebo s tim počitat a prkno po protahu zkratit.