Štuk rovnou na ztracené bednění
Dobrý den. Je možné na rovnou zeď ze ztraceného bednění natahovat rovnou štuk nebo nejprve jádrovou omítku a pak štuk?
Dobrý den. Je možné na rovnou zeď ze ztraceného bednění natahovat rovnou štuk nebo nejprve jádrovou omítku a pak štuk?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
V prípade, ak nie sú nutné veľké korekcie a tiež z dôvodu úspory manuálnej makačky, stačí zapucovať jednou vrstvou. Len podklad najprv napenetruj, lepšie za pucuje lebo nesaje, neschne pod paprčami. Pucovaním sa vyvoláva voda na povrch, tiež vystupuje nadbytočný vzduch z omietky čím sa stáva homogénna, zhutnená. Vhodný je na podkladovú penetráciu modrý Duvilax 1:10 riedený s vodou, nastriekať nejakým záhradným rozprašovačom a nechať fest zaschnúť na podklade. Pomer zvoľ radšej redší, aby sa nezlepili póry, murivo by nedýchalo, bolo by ako pod igelitom či vrstvou latexovej farby.
Ak chceš kvalitu, máš čas alebo národ ochotných omietačov a pucerov, potom je vždy výhodnejšie vrstvenie omietok s rôznym gritom, od hrubého po vrchný, jemný, ba posledný priam z nano drteného osiva.
Ano. Možné to je.
Ale je nutné zvážit, jakou budete vyžadovat kvalitu, jaká je rovinnost podkladu, tedy ztraceného bednění, a jak dobře je ztracené bednění zabetonované. Ztracené bednění má tendenci zubovat jednak z důvodu rozměrové tolerance již z výroby, druhak v důsledku nepřesnosti při výstavbě. Štuk se nanáší v tenké vrstvě a tyto nerovnosti pak mohou být viditelné a zedník na tom nechá ruce. A když bude zabetonováno mizerným betonem a stěna bude hodně staticky namáhaná, vypraská štuk ve sparách, takže budete mít jednotlivé bedny pěkně rozrastrované.
Jestli to chcete dělat někde v suterénu, ve sklepě, klidně stěnu přebilte, bez štuku, bez omítky. Jestli trváte na dokonale rovném povrchu, pak vás jádro nemine, anebo si pomožte perlinkou do lepidla.
A jaký byste doporučil postup? Jde o zeď na chalupě, takže úplnou přesnost nevyžaduju. Jde mi o to, jestli dělat špric, pak dávat omítníky a jádro a nakonec štuk nebo zkusit to lepidlo, se kterým jsem nikdy nedělal. Díky moc
Jo tak ono je to venku. To je zase trochu jiná problematika. Předpokládám že za zdí je zemina a bedny nejsou chráněné hydroizolací. Takže bych doporučil důkladně omýt tlakovou vodou, napenetrovat a použít stěrku na beton pro venkovní použití, nebo soklovou maltu. A modlit se aby to po první zimě neopadalo. Osobně bych to jen natřel, nebo obložil dřevem jestli tam plánujete pergolu.
Z druhé strany není zemina, je tam ulice. Hydroizolace tam není. Pergola tam také nebude. Tato "nová část" zdi je napojena na starou, která je omítnutá klasickou maltou.
A použít špric, jádro a štuk je možné? Nebo je tam to jádro prostě zbytečné, když je plocha rovná (zbytečná práce i vyhozené peníze). Přece jenom nějaké pytle malty mám a nechce se mi do toho tolik investovat, tak hledám nějaké nejlepší řešení, ale zase ne zbytečné.
Samozřejmě je to možné, proč by to nešlo?
Protože jsem to nikde neviděl a proto nevím, jestli to je možné. Viděl jsem jen jádro a na něj štuk.
zkuste si představit ztracené bednění, na něj vrstvu malty a na tu maltu štuk, vedle si dejte tvárnici a na to štuk. Potovnejte, co bude lépe dtžet, zdali beton a jedna vrstva štuku, nebo beton malta a štuk...
Stěna z betonu a stěna z malty...
A vy byste tedy použil na ty tvárnice jen štuk nebo to lepidlo?
na očištěný navlhčený beton, rovnou štuk. Když musí držet na maltě, proč by nedržel na betonu.
Já, bych měl větší jistotu dát nejdříve penetraci, lepidlo + perlinku a poté štuk. Jel bych raději na jistotu.
Ale já Vás nepřesvědčuji, klidně jako prodejce doporučím penetraci, nejlépe 2x, flexibilní lepidlo, a pokud je to beton, tak pancéřovou perlinku. Ale to opravdu jako prodejce, abych oškubal zákazníka.
Jinek nevím, jaký je rozdíl v povrchu mezi betonem a maltou pro nanášení štuku.
(jistotu čeho?)