Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kontrolka běhu el.motoru

Ahoj potřebuji do auta udělat kontrolku zda prochází proud přes 12v palivové čerpadlo-tedy jestli je funkční. Jednoduše by tam šel zapojit ampermetr ale víc by mi vyhovovala jedna svítící led dioda. Nemáte někdo zkušenost. Děkuji.

Prud sa mera tak ze bud sa tam zapoji maly odpor (zavisi od prudu, kludne nejaky len 0.1ohm apod) a mera/zosili sa na nom napatie tak aby svietila LED od urcitej (nastavitelnej) hodnoty. To je schema aspon s nejakym OZ a neni to trivialne navrhnut (ptz tam to napatie je na kraji rozsahu a OZ s tym na vstupe nevedia pracovat, je to trochu zlozitejsie - bolo by treba vyrobit si -12V a merat to okolo GND aby vstupy OZ boli spokojne).
A navyse to ze tece prud este neznamena ze pumpa pumpuje, prud moze tiect cez nejaky elektromotor aj ked motor stoji (napr. ak je zaseknuty alebo co).
Nevidim moc vyznam toho. To by asi prestalo svietit len keby odpadol drat. Odpadava ti drat? Alebo mas blbe rele?