Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrtaná studna - geo vrt

Dobrý den,
máme nově geologocký vrt. Je to 30 metrů hluboké. Na povrchu jsou dvě trubky a to 160 a v ní 125mm. Voda je 190 cm od povrchu a voda je i mezi těmi rourami. Je to tak v pořádku? Mě se to moc nezdá.
Díky
Honza

Ak je voda od povrchu v hĺbke 190cm, potom sa jedná výhradne o povrchovú vodu.

Zrejme ti do trubkiek napršalo pričom voda nestihla vsiaknuť dole, smerom do podložia.

Lebo ak máš spodnú vodu od povrchu iba v hĺbke 190cm (tj. dva metre) potom si mohol studňu iba kopať s osadením stoviek (priemer100cm) betónových skruží. Nemusel si robiť 30bm hlboký geo vrt.

Odčerpaj vodu nejakou úzkou ponorkou, čerpadlom 230V/50Hz s vonkajším priemerom 120mm uchytenou na špagáte alebo priamo na 3/4" hadici stiahnutou k šroubeniu eskápaskou. Pozri na nete, či takéto xindle ponorky majú na trhu.

Ak sa jedná napríklad o artézsku studňu, voda môže z vyšších vrstiev vyvierať pod tlakom aj na povrch. Zrejme sa prerazilo vrtom nejaké slínové-ílové podložie. Sám musíš vedieť, či nemáš nad sebou v širšom okolí nejakú vyvýšeninu, pahorkatinu, svah s lesom typu Říp, apod. (po Sľovensky Riap, "slabču ř" nepoznáme, ani krúžkované ů, ale zato máme kvokáň ô a ä. Už len mäkké fˇnám chýba).

Potom ti stačí klasický výkop osadený skružami, tj. vykopať dieru okolo vrtu, osadiť ju skružami, lebo by zo spodného podložia bola voda 125mm trubkou dotláčaná z hlbín smerom do skruží, čím by v hĺbke od povrchu, napr. 300cm - 400cm výkopu, vznikol dostatočný rezervoár vody pre načerpávanie do sústavy. (predpokladám smerom do r.d. alebo na záhradku. Aby sa plavák čerpadla nezapínal, ako blbý, než natlačí 100l expanku s rozvodmi).