Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak na zaseknuté zadní kolo mopedu Manet Korádo?

Benzínovým motorům a věcem kolem nich fakt nerozumím. Mám moped Manet Korádo který donedávna jezdil dobře, jen jsem doléval benzín s olejem. Nedávno jsem jel a najednou jakoby ztratil výkon. Za chviličku se to samo spravilo, Pak to začalo zase a problém stále trvá - motor jede, moped jede ale jakoby zabržděný, s větším hlukem. Po dojetí domů a vypnutí motoru jsem zjistil že moped mám problém odtlačit na své místo - zadní kolo se téměř neotáčí. Jen na chviličku to povolilo a zase hned začalo. Do čeho se mám pustit - myslíte že by to mohla být zadní brzda, nebo spojka?

Můj tip je odstředivá spojka. Když vezmu v úvahu Váš popis, tak pokud by to byla odstředivá spojka, tak po nastartování motoru by se kolo okamžitě roztočilo. Popište, co se děje po nastartování a na volnoběh. Pokud je vše v pohodě, pak možná brzda, nebo kolo drhne o blatník nebo rám, a nebo něco s řetězem - přepnutý?

Tak zase to blbne. Možná je to spojka ale chová se to jinak než popisujete. Po nastartování se kolo netočí vůbec, po přidání plynu také. Co jsem dělal:

Původně byl stav mopedu takový že se zadní kolo volně otáčelo, moped jezdil ale najednou přestal, motor běžel, bylo slyšet navíc kvílivý zvuk. Po vypnutí motoru se zadní kolo netočilo vůbec. Povolil jsem zadní kolo, sundal hlavní řetěz a kolo se volně točilo, samostatně i přes šlapadla, brzda fungovala. Když jsem vrátil řetěz zpět byl problém zpátky. Mačkání a povolování spojky nepomáhá. Když ale na sedák přitlačím a s mopedem couvám kolo se odblokuje, většinou jen na chvíli. Na vadnou brzdu, přidřené kolo nebo nějaké drhnutí to nevypadá. Předchozí majitel měnil prokluzující spojku včetně oleje.

Když to shrnu - motor jede, kolo se volně otáčí ale jen se sundaným hlavním řetězem. Z mého laického pohledu to vypadá na problém se spojkou. Co myslíte? Co se tam mohlo stát?

Budu se opakovat:

V první řadě vypni náhon motoru na zadní kolo. Pokud se zadní kolo nebude chtít stále otáčet, je přidřené ložisko zadního kola nebo je zaseklá brzda (nevěřím, že by tam byl někde kontakt zvnějšku - to bys slyšel a viděl).
Pokud půjde lehce, je problém v motoru, spíše však odstředivé spojce.
Třetí, ta nejméně pravděpodobná varianta, je zadřený píst nebo zapečená hlava - ale to nevysvětluje zaseklé kolo při vypnutém motoru.

V první řadě vypni náhon motoru na zadní kolo. Pokud se zadní kolo nebude chtít stále otáčet, je přidřené ložisko zadního kola nebo je zaseklá brzda (nevěřím, že by tam byl někde kontakt zvnějšku - to bys slyšel a viděl).
Pokud půjde lehce, je problém v motoru, spíše však odstředivé spojce.
Třetí, ta nejméně pravděpodobná varianta, je zadřený píst nebo zapečená hlava - ale to nevysvětluje zaseklé kolo při vypnutém motoru.

...vypni náhon motoru... = spojku? Páčka spojky je v klidové poloze. Nebo nerozumím. Nebo mám shodit oba řetězy? Pak by se stalo kolo nezávislé a opravdu by to bylo na závadě brzdy nebo přidřené ložisko. Což mne nenapadlo. Díky.

O víkendu jsem se tomu věnoval. Zjistil jsem že nikde nic nedrhne. Při přesunu na volnou plochu jsem se rozhodl přitlačit na sedátko tak aby se zadní kolo protočilo - najednou to povolilo a od té doby je zase všechno v pořádku, moped normálně jede. Uvidíme. Ale díky za rady.