Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ohnutá posuvná vrata

Dobrý den,

stala se mi drobná nehoda, nacouval jsem do vrat a ohnul jsem je.

Jsou to vjezdová posuvná vrata, relativně masivní kovový rám 1,5x4m, na kterém jsou plaňky. Když jsem vyjížděl ven, vrata se zasekla a cca 1 metr zůstal v cestě a já se do nich opřel. Výsledkem je to, že se rám na tom jednom posledním metru ohnul o 10 cm.

A nyní otázka: jak tyto vrata narovnat?
Asi se budou muset sundat plaňky, a rám vyndat. Zvládne to narovnat nějak člověk sám (nebo ve dvou) na zahradě?
Nebo se musí vrata odvézt někam, kde je vyrovnají?
(Žádná záruka už na ně není, není to snad ani od žádné firmy, je to jen svařený rám z jeklu 6x6cm.)

Děkuji předem za Vaše odpovědi, budu rád za každý postřeh.
Michal Sojka

Mohlo by to jít srovnat. Předpokládám pozvolné prohnutí.
Máš tři metry na páku. Tím myslím najít dva pevný body cca metr od sebe.
První na začátku rámu a druhý v místě prohnutí. Jekl neopírat o ostrou hranu a podložit třeba prknem.
Druhá možnost: vyříznout prohnutou část a nahradit rovnou.

Dobrý den,můj prvotní nápad,asi metrový kus podstatně pevnějšího materiálu než je na vratech,klidně kus trámku.Tento připevnit rovnoběžně k ohnutému dílu tak,aby se do mezery mezi dva rovnoběžné materiály vešel malý hever,nebo páčidlo,postupně v ohnutém místě rovnat za pomoci dřevěných podkladů.To připevnění musí být na dvou místech,mezeru mezi připevněním musíte usoudit sám podle rádiusu ohnutí.Osobně bych ten kus pomocného materiálu připevnil v mezerách mezi plaňkami stahovacími kurtami,které používám na připevnění nákladu,ta silonová tkanina pokud dáte dvojmo unese desítky metráků.
Nepíšete nic bližšího o možnostech,jinak to jde s maximální opatrností zpětně tak jak k tomu došlo,nejlépe z jedné strany zapřít dostatečně těžkým vozidlem a druhým přes trámek rovnat,je to však dost nebezpečné,ale jde to,nejednou jsem v práci rovnal rám vrat do haly ohnutý nespuštěnou korbou zbrklého řidiče,rovnalo se pomocí lžice KN nakladače,co nezvládne člověk,zvládne pořádný stroj.
Srovnat jde ledacos primitivními nástroji,podumat kam to ohnout a uvidíte,že to půjde,pokud máte někoho kdo pomůže jde to lépe,já většinou vše morduju sám,někdy to bývá očistec.:-)

Zkus je vysadit a pokud máš vjezd do garáže s dobrým překladem, podlož je na dvou místech, ohyb umísti pod překlad, vezmi hever a trámek, který opřeš o překlad a můžeš pomalu pracovat s heverem dokud se to nesrovná.

Už to ,že zde hledáš radu ,tě vylučuje z toho ,že si to spravíš sám. A nebo se o to pokusíš dle zdejších rad a dodupeš to ještě víc než to je . Vyhledej nějaké nejbližší zámečnictví . Nebo se poptej po známých co mají nějakou zkušenost s černým řemeslem .