Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sauto.cz - servisní knižka

Dobrý den.
Co znamená když je u auta uvedeno servisní knížka?
Je to info, že je dosud servisované v odborném servise, nebo je tato informace i u aut, které byli třeba v záruce servísované v odborném servise a majitel auta tuto servisní knížku vlastní?

Co to znamená? No, že k autu existuje servisní knížka:

Jistou pomůckou se tedy při výběru ojetého vozu stala servisní kniha, kam servis zapisuje datum prohlídky, počet najetých kilometrů a úkony provedené na voze. Díky ní má zájemce o automobil představu o stavu vozidla, rozsahu oprav či pravidelné péči, ale i původu vozidla či datu skutečného uvedení do provozu.

Pozor na servisní knížky, často se falšují

Při pohledu do inzerce ojetin je přítomnost servisní knížky udávána zhruba u 75 % všech vozů. Realita takto růžová není. Pokud totiž nejsou záznamy v servisní knize vedeny v pravidelných intervalech od začátku až do konce (a pokud možno výhradně autorizovaným servisem), je význam tohoto dokumentu pro posouzení historie vozu poněkud sporný

Takže to znamená že i když tam je uvedena, auto nemusí byt servisované až do data prodeje.

Dosud jsem kupovál starší auta, tak 10 let,nějakou dobu pojezdíl a prodal.
Kompletní servís a výměnu oleje a brzdovky jsem si dělal sám nebo známy co má servis za pakatel.
Nedávno jsem dostal od dcery 5 roku staré auto na CNG, které bylo pravidelně servírované u auto heller.
Když jsem slyšel ty cený za pravidelné servis navštěvý, tak mně málem trefil šlak.
Tak přemýšlím, jestli to mé cenu.
Docela jsem s auta nadšený a asi spolu zestarnem:-)

Přítomnost servisní knížky prostě znamená, že si můžeš prohlédnout, kdy a jak bylo auto servisováno - tedy pokud se někdo obtěžoval do ní něco napsat nebo pokud není zfalšovaná. Autorizovaný servis by tam měl zapisovat automaticky, ostatní servisy jak kdy. Franta od sousedů tam asi nic psát nebude...
Já mám už druhou novou Fabii, jezdím výhradně do značkového servisu (vrtat v autě mě nebaví, neumím to a ani na to nemám čas), 1x ročně zaplatím za servisní prohlídku cca 2 - 5 táců, dvakrát do roka cca pětikilo za výměnu a uskladnění kol a pak do toho liju akorát benzín a kapalinu do ostřikovačů.

Už par let sedím doma na invalidním a projezdím za měsíc tak 1000 kč
Na cng to je polovina, tedy 500 kč - 1 naplnění.
Za rok 6000.

Servisní prohlídka,výměna oleje,filtru a brzdovky 7000 kč.
Další rok jen servisní prohlídka, olej, filtr, svíčky 4000 kč
A tak se to opakuje.
Když to spočitám, tak za dva roky projezdím skoro tolík, co bych zaplatil za servis.
Tedy i když je auto na cng, provoz mně vyjde stejně jak u toho stareho.

Nikdo mi nevysvětlil, proč si musím nechat vyměnit olej každý rok, když najezdím jen 6000 km a na každém olejí je napsané záruka 2 roky.
Přitom cng je čistější pohon než benzín a tedy tak nezasere olej.

Proč měnit olej ročně? Stačí zagooglit, vysvětleno to je třeba zde:

... Na životnost oleje ... má vliv opravdu velmi mnoho faktorů a není jednoduché stanovit optimální kilometrový proběh pro určitý automobil. ... dodržujte maximální výměnné intervaly motorového oleje a při častějších jízdách v městském provozu nebo se studeným motorem tyto limity zkraťte přibližně o 20-30 %. Opravdu se to vyplatí. Analyzoval jsem olej z nového moderního motoru po 15 tis. km a myslím, že takových výměn by ten motor nevydržel mnoho. Podobný problém s olejem se pochopitelně neprojeví hned, ale určitě se podepíše na životnosti motoru. ...

Anebo tady:

... Olej v motoru stárne bez ohledu na ujeté km. Základový olej, zlepšovače viskozity i ostatní aditiva postupně degenerují a zplodiny hoření zvyšují kyselou reakci oleje. Můj názor (podpořený léty praxe se Škodou, která také málokdy najela 15 000 km) je: 1 rok a dost!
Je faktem, že olej nejvíce degeneruje při krátkých pojížďkách (např. do obchodu 2 km tam, 2 km zpět a motor se ani nezahřeje na provozní teplotu).

Já bych považoval Servisní knížku při nákupu ojetiny za velký "Bonus". Byla-li pečlivě vedena,tak lze dohledat termíny všech kontrol z minulosti a mít i jakousi jistotu,že nejsou stočené kilometry. Jistě,námitka,vše lze zfalšovat,no ale zase ne vše.