Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak připojit elektricky boiler?

Dobrý den,

jak se správně připojuje boiler? Kabel od boileru by měl být CYSY 3x2,5 a zapojí se do nějaké krabice, kde vede již kabel CYKY-J 3x2,5? Pokud to tak je, jaká by to měla být krabice?

díky

Tak jednoduchý to není. Hodně záleží na tom, kde - v jakém prostředí, v jaké místnosti - je bojler umístěn, na jaké potrubí na na jaký typ sítě je připojen, jaký je v objektu použit systém ochran před nebezpečným dotykovým napětím... a další. Chcete si ušetřit pár stovek za připojení, nastudovat si všechny související předpisy kvůli jednomu připojení a přijít o záruku, vyrobit nebezpečné zařízení v domácnosti, nebo Vás už nebaví Vaše zaměstnání a chcete se rekvalifikovat na elektrikáře? :-D

Dobrý den,
kabely mám od elektrukáře natažené, koupil jsem krabici s krytím IP44 a tam boiler zapojil.Vše funguje, jistění je 16A. Může to takto být? Další ochranné pospojování musí být když k boileru je doveden kabel 3x2.5 kde jeden z nich je PE?
Poradíte?
díky

Pavle, všechny poradny po internetu Vám poradí se vším, jek se vyléčit, opravit auto a td, ale když se zeptáte, něco o elektrice, vždy vystartují, že to musí dělat odborník atd.
Pokud je člověk minimálně zručný, tak to umí zapojit, třeba i s pomocí někoho.
Krabička může být acidurka, ale není hezká. je lépe zapojit do krabičky pod omítku, třeba KU63(67) Jak to správně zapojit? Stejnou barvu kabelů k sobě, a spijit čokoládou. Tak jak Vám to připravil elektrikář.

Ještě se zeptám i já, pokud bych měl zásuvku na boiler spínanou HDO a chtěl bych aby v případě potřeby mohl v rozvaděči sepnout stykač i na nízký tarif, co dát do rozvaděče pro ruční spínání, jistič nebo nějaký přepínač? Zapojit ho tak, aby spínal nulu na stykač cívky? Je to tak?
Děkuju

Noční (levný) proud si reguluje distributor elektřiny.U elektroměru ti nainstaluje přijímač HDO.Ten dá impulz po nuláku cívce stykače boileru pro sepnutí a samozřejmě elektroměru aby se přepnul na tarif číslo 2.
Pokud si instaluješ nějaký zapínač boileru, docílíš tím pouze to, že budeš natápět boiler drahým (vysokým) tarifem.Potřebuješ mít vyjednaný příjem HDO.

Edit: Přehlídnul jsem, že HDO máš.

Konečně rozumnej člověk:

ale když se zeptáte, něco o elektrice, vždy vystartují, že to musí dělat odborník

Přesně :-)

Pane Cukrář, doplňte to prosím, do krabičky pod omítku to asi Pavel zapojí, i stejné barvy k sobě, ale co dál?
Jak tu krabičku překrytuje? Šroubovacím plastovým víčkem?
Kudy z krabičky ten CYSY pohyblivý přívod vyvede? Víčkem? Nemá dírku. Když se udělá dírka na kabel, bude se víčko blbě zašroubovávat.
A navíc jsme v koupelně a dírkou pro kabel by se teotreticky do té krabice dala nasprchovat voda.
Nebo bočním otvorem a kabel vycházející ze zdi zasádrovat?
A jak se zajistí kabel proti vytržení z nepozornosti, nebo schválně dětmi?

To by mě zajímalo ;-)

... a ještě bych doplnil otázky na Milana: Co pospojení? Tazatel se zajímal, zda musí být, když jde do bojleru 3x s H/M/ZŽ vodičem... a jak je to s tím zapojením bojleru přes zásuvku, ovládanou stykačem na noční proud... Myslím, že to fakt není úplně jednoduchý...
A Milane, odpovědět, myslím, umíme správně na spoustu "elektrootázek", ale potíž je, že laik se neumí správně zeptat a tedy elektrikář musí složitě rozebrat problematiku do důležitých podrobností, čemuž pak tazatel nerozumí a má elektrikáře za machrujícího blba:-( Také viz moje: "... nebo se chcete rekvalifikovat na elektrikáře?" :-/

Nepodceňovat šikovného kutila. Mám zkoušky na revize, ale nepovažuji každého za blbce, co neumí zasvorkovat dráty. Nedělejme ze sebe nepostradatelné odborníky, jen abychom měli více kšeftů.

má elektrikáře za machrujícího blba

Ano, bohužel hodně "rádců" tady machruje a tazatelům nadává, všichni jsou podle nich jen blbci nebo malé děti na které je dobře, že prázdniny skončily.