Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymena parket za vinyl

Zdravim kutily,
mame v obyvacim pokoji stare, rozvrzane parkety a chceme je dat pryc. Pri vyberu nahradni podlahy padla volba na vinyl. Ze vsech materialu nam prisel jako nejlepsi. Chceme vytrhat parkety, na desky dat OSB desku a na ni samotnou podlahu z vinylu. OSB desku nam doporucil znamy. Je nutna? Nestaci silnejsi vinyl?
Jinak uvitam zkusenosti s timto typem podlahy, tipy ci rady.
Diky
Stepan

Silnější vinyl rozhodně nestačí. Poctivá příprava podkladu se do budoucna vždy vyplatí a naopak pouhá stěrka na parkety pokud jsou lepené na hobře se časem vymstí. Takže vytrhat a položit OSB.

V první řadě bych pozval podlaháře a zjistil, jestli se parkety nedají renovovat. Není hezčí a trvanlivější podlahy než poctivé parkety. Samozřejmě ne vždy se dají zachránit. Často se ale trhají zbytečně a za to bych zaplácával uši do hlavy.

Parkety pujdou pryc, o tom uz je rozhodnuto. Pasy kolem zdi uz jsou z duvodu novych omitek pryc. Jde mi prave o pripravu podkladu. Zaujal mne jeden clanek, doporucovali na desky polozit mirelon 3 mm, na nej 10 mm OSB desku, opet mirelon 3 mm a opet 10 mm OSB desku, ale otocenou o 90°. Tuto konstrukci pak spojit vruty az do desek a nasledne na mirelon klast vinyl. Sice docela pracne, ale pokud se prace vyplati, klidne do toho pujdu.

Co je pod parketami? Desky = prkna? Pak záleží na tom jestli jsou jakž takž v rovině, nebo jako vlnobití. Když budou v rovině, kousl bych se do zadku a vystačil si s jednou OSB deskou 18 mm na perodrážku. Když bude vlnobití, pak dvě OSB P+D 15 mm, prošroubovat. Mirelonem oddělit OSB od podkladu kvůli případnému vrzání, nevkládat mezi OSB.

Dnes jsem se byl poradit u podlaharu a doporucili mi mirelon 3 mm, dve OSB desky 12 mm P+D otocene o 90° a izolaci dle doporuceni vyrobce. Nekteri vyrobci maji svoji, nekteri ji dokonce lepi primo na vinylove dilce, ukazovali mi ruzne vzorky. Takze vybrat dekor a jdem na to ?

Prošroubovat jen mezi sebou, ale pozor. Vruty nesmí být skrz. Funguje to jako samostatná plovoucí deska nad stropem - prkny. Proto by mělo být alespoň 2 x 15 mm kvůli tuhosti a proto se to nazývá lehká plovoucí podlaha. Od prken kvůli vrzání oddělit separační vložkou. Vruty v hustém rastru do 30 cm, po obvodu 15 cm a ne blíže než 30 mm od kraje desky. Velkou pečlivost věnujte tomu, aby hlavičky vrutů nevyčnívaly nad desku. Protože máte desky jen 12 mm, doporučím mezi sebou ještě slepit. Po obvodu kolem stěn vynechat dilatační mezeru alespoň 10 mm, lépe 15 mm.
Vinyl jestli budete pokládat sami, tak asi raději na zámek, ale to vyloženě vařím z vody. zkušenost s tím nemám. Jen vypozorováno že když se lepí, musí se dodržovat strojařská přesnost.

Mně parkety v jakékoliv podobě evokují školní tělocvičny ale sto lidí má sto chutí.
Známý také zastával názor, že parkety jsou nejlepší, tak si pozval podlaháře, ti mu je zrenovovali. Po půl roce to začalo povrzávat. Prý je to normální - "parkety jsou dřevo a dřevo pracuje". IMHO to normální není a měl to reklamovat.

Jinak já mám parkety ve dvou místnostech taky, zatím se je trhat nechystám, hlavně proto, že pod nimi je trámový strop a já se bojím, co tam najdu... :-D