Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem musí z jednostupňového čerpadla odkapávat voda?

Prosím o radu a to musí z jednostupnového čerpadla odkapávat voda?Při instalaci nového mi vodař řekl že ano i když nikdy před tím jsme žádný problém s odkapáváním neměli-pod čerpadlem bylo sucho a tedˇmusím mít pod ním pečící vysoký plech a za 2 dny odkape +- 5l vody je to normální? Kdyby prý neodkapávala že se zadře,to mi nejde do hlavy.Děkuji za názory.Bobka
Změna předmětu, původně: ČERPADLO (karel)

To záleží na typu čerpadla,pokud je to klasika typu darling,kde je použitá v ucpávce mastná šnůra,tak ta odkápavající voda tu těsnící šnůru chladí aby se nespálila,u keramické ucpávky nemusí kapat.U nového čerpadla by se postupně při běhu měla ucpávka s citem dotáhnout aby sem tam ukápla voda,5l je už moc.

Dobrý den,podle všeho máte klasické vějířkové čerpadlo,ucpávka je řešena tak,že mírně může a má odkápnout pár kapek vody.Je tam lojová,nebo grafitová šňůra a malinko vody smísené s grafitem ,nebo lojem lépe maže hřídel.I v odlitku je dole pod hřídelkou odtokový otvůrek pro odkápnutou vodu,která však nemá odtékat jak píšete.
Na novém čerpadle je třeba párkráte dotáhnout brýle,které zatlačují ucpávku podle hřídele.Vždy dotahujte za chodu čerpadla a s citem obě matky souměrně,jinak hrozí zapření a rozlomení brýlí,většinou jsou litinové,tudíž velice křehké.Takže, pustit někde proudem vodu a až sepne čerpadlo ,mírně dotáhnout brýle,zase né moc,ucpávka by se hřála,uhelnatěla a ztrácela svůj smysl těsnění.Zavřít vodu,nechat natlakovat,opět pustit vodu a posečkat na další čerpání,je to důležité,může se stát,že ucpávku dotáhnete,motor to za běhu nezastaví,ale vypnutý motor se již velkým přítlakem ucpávky nedokáže rozeběhnout a nastává další problém,kterému touto zkouškou předejdete.Odkápnout trošku vody později při sepnutí může ,ale jen tolik,kolik se dokáže během dne odpařit,nebo případně nastřádat v nějaké maličké nádobě,ale malé množství za delší čas,nikoli pět litrů za dva dny.
Dnes mám čerpadlo jiné konstrukce,pokud jsem měl toto,tak stačilo po zaběhnutí a sednutí ucpávky tak jednou do roka přítlačné brýle dotáhnout.
Je dobré si šrouby u brýlí natřít vazelinou,je tam přeci jen trošku vlhko a do budoucna utahování půjde opět snadno.:-)