Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Solarna energia

Dobrý deň

Mám v pláne dať na strechu niekoľko solarnych panelov ale vôbec s ničím ohľadom solarnej elektriny nemám skúsenosti tak sa chcem spýtať či to môže niekto vysvetliť tu alebo či nepoznáte nejakú stránku kde by som sa mohol spýtať,všetko si chcem kupovať sám nie cez nejakú firmu

Jsem elektrikář a nemám v oblasti fotovoltaiky detailní zkušenost. Jsem ale zodpovědný a díky své profesi jsem si vědom možných rizik a proto si systém fotovoltaiky nechám navrhnout, hlavní části dodat a instalovat firmou, která se touto problematikou zabývá. Vím, že při zkratu může snadno dojít k požáru, že hasit vodou panel, který ze světla (ne jen ze slunce, ale i z požáru) vyrábí elektřinu, není jednoduché. Vím také, že DC proud má jiná specifika, než AC, že výkon panelů je velmi proměnlivý... že elektrické zařízení prostě být bezpečné MUSÍ, že je nutná revize a že zařízení má mnohaletou životnost - a celou dobu musí být bezpečné nejen elektricky, ale obecně...
Nechcete se z mého případu poučit a nechat si raději hlavní části nadimenzovat, dodat a zrevidovat? :-/

To ako len tak z frajeriny, nech vidí sused, že mám nejakých zopár na streche?

Treba uviesť účel, zmysel, význam, dimenzia podľa plochy, sklonu strechy, smerovanie strechy k južnému pólu.

Lebo iba ohriať vodu fotovoltaikou v el.boileri na 230V/50Hz sa cenovo pri návratnosti nevyplatí, jedine, ak máš usadlosť bez prípojov na sieť a chceš akumulovať energiu pre sledovanie TV, digi spotrebičov prípadne zásobiť chladničku cez víkend.

Na komplet vykurovanie chalupy prípadne odovzdávanie vyrobenej energie do siete zabudni, potrebuješ fest veľkú plochu min. s tridsiatimi kolektormi. Lenže tam je pomaly drahšia riadiaca jednotka napojená na aku baterky ako samotné články na streche.