Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Led diody z televizoru

Ahoj všem, rozebírali jste někdy nový plochý televizor? Jeden sem našel, úplně nový s rozbitou obrazovkou, tak sem ho rozebral, a za obrazovkou měl osvětlovací diody. Asi 5 pásků přes celou plochu obrazovky, na každém je řada led diod s takovýma plexisklovýma placičkama které rozptylují světlo. Teď bych chtěl zkusit jestli by se tím nedalo svítit. Zkoušel sem do nich pustit 12 voltů a nesvítily. Nevíte na jaké napětí to může být?

Jestli na nich není nic napsáno (tím myslím typ, který se dá najít v katalogu), tak pokud nemáš regulovatelný zdroj s nastavitelným omezením proudu na cca 20mA, tak můžeš zkusit připojit na jednu z těch diod voltmetr a přes odpor cca 220 Ohm regulovatelný zdroj napětí a pomalu zvyšovat od 1,5V do max 4V. Jakmile se začne ta jedna dioda rozsvěcovat, zjistíš její otvírací napětí. Pak stačí už jen spočítat, kolik jich je v serii a vynásobit.
Každopádně budeš potřebovat ještě nějaký omezovač proudu, předpokládám, že v televizi nejsou použity rezistory u diod jako v osvětlovacích páscích.

Svietit by sa stym urcite dalo, biela led ma Uf nieco nad 3V, pozri sa kolko je ich na tom pasku zapojenych v serii potom budes vediet ake potrebujes napatie. Na tom pasku budu zapojene v nejakej seriovo-paralelnej kombinacii.

aha, to je dost složité, ještě mě napadlo jestli by to nešlo udělat jednodušejc. V tom televizoru byly jen 2 celkem malé desky. Jedna je napájecí zdroj a druhá elektronika. K té napájecí desce byly připojené káblíkem všechny ty diody a deska je v pořádku. Myslíte že by šlo zapojit ten zdroj do zásuvky (má na sobě přímo i napájecí zástrčku) a k němu všechny ty diody? Bude fungovat když k němu nebude připojená ta deska s elektronikou?
(na každém tom pásku je 9 diod a je na něm údaj 94V. Nejsem si jistý jestli jsou to volty nebo jen nějaké označení typu).

Jo tak díky, zkusím a uvidím co to udělá.
A ještě mě u toho televizoru zarazila jedna věc. Do celé té obrazovky vede jen jedna kšanda asi 5 cm široká a jinak nic. Vždycky sem myslel, že tam musí vést vodiče ze dvou stran po celé šířce, aby se mohly křížit a tím zapínat jednotlivé pixely.

Oni tam tie vodiče z dvoch stran vedu, ale tie su az za samotnym lcd controllerom do ktoreho ide ta jedna "ksanda" LVDS. Controller je na pcb na ktorom je konektor pre pripojenie tej ksandy, spravidla to byva cele prelepene ciernou foliou.

já sem to rozebral úplně totálně, už tam nikde nic zalepené není, vedle obrazovky je destička, do té vede pár káblíků, a z té destičky do obrazovky vede takový plochý tištěný vodič mezi ty 2 skla, a ten je jenom jeden asi 5 cm široký.

Nerozodbral si to uplne totalne, controller je prilepeny na samotnej lcd obrazovke musel by si rozobrat aj tu potom by si to tam videl, nehadaj sa so mnou nemal som lcd rozobraty raz, pretoze obcas prerabam podsvietenie starsich lcd z ccfl na led a vtedy treba rozobrat komplet LCD panel, takze videl som to x razy.

Vyfotil jsem to a tady sem nahrál fotky.
Tohle je obrazovka ze 17 palcového monitoru, který je přes 10 let starý:
92160057@N07/35776762855/in/dateposted-public/

A tohle je obrazovka z toho televizoru:
92160057@N07/35776772985/in/dateposted-public/

Co nějak nechápu je, jak u toho televizoru může stačit jenom ten jeden pásek, když u toho monitoru je jich podstatně víc.

Ono je to tak ze u toho 17" monitoru je to rozvedene vonkajskom a u toho televizoru je to integrovane, rozvedene po krajoch toho lcd priamo na samotnom lcd substrate. Tie konstrukcie byvaju rozne. Navyse u toho 17" monitora controller adresuje jednotlive pixely ako riadok/stlpec, avsak cim maju tieto zobrazovadla vacsie rozlisenie tak je este cely obraz rozdeleny na nejake mensie casti obrazu, nazvime to dlazdice a potom to adresuje ako dlazdica/riadok/stlpec, usetria sa tym draty, pretoze je nemyslitelne aby pri nejakom 4k,8k displeji viedli tolko dratov.

Z té řídící elektroniky určitě půjde do napájecí části nějakej spouštěcí signál pro rozsvícení LED. Samo o sobě to nejspíš svítit nebude, ale někde na desce by mohlo být popsáno, kterej vodič podsvícení spouští. Něco podobnýho, jako je spínací vodič na ATX zdroji (zelený vůči GND).