Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Maximální velikost domu

Dobrý den, chtěl bych se poradit ohledně stavby domu. Někde jsem zaslechl něco o maximální velikosti domu a nikde jsem to nedvyčetl.. Jde pouze o techickou/stavební stránku, všechna povolení máme, jen potřebujeme předběžný návrh domu, a bez toho se nikam nepohneme. Jestli má někdo s tímhle nějaké zkušenosti, budu rád za každou pomoc.

Dům bude zcela jistě někdo projektovat nebo snad ne? Bez razítka je projekt k ničemu, takže se domluv s projektantem. Ten potřebné předpisy zná, jinak by to razítko neměl. Rady, které tu padnou mohou být zajímavé, ale budo mít nulovou hodnotu, nikdy nevíš kdo ti radí, zda odborník nebo "odborník" typu Nuda.

To co jste asi zaslechl se týká rozdělení domů(určených k bydlení) na "jednoduché" a "složité", což stavební zákon rozlišuje na základě výměry zastavěné plochy, konkrétně do 150m2 a nad 150m2. Dále také podle počtu podlaží. Souvisí s tím zejména to, jak administrativně a časově náročný je proces schvalování takové stavby a kdo ji smí stavět. Jednoduché stavby si můžete stavět i svépomocí se stavebním dozorem, ostatní jen odborná firma se stavbyvedoucím.

Zajděte si na obec, at vám daji Územní rozhodnutí pro danou oblast.
Tam bude uvedeno, co musíte dodržet, zejména maximálně zastavitelne procento pozemku a někdy též určují, zda domy maji dodržet nějakou linii vzdálenosti od komunikace. Pozor - do zastavěné plochy mohou počítat též dlažby okolo domu (terasa, vjezd do garáže apod).
Je mi ale divny, ze jste dostali stavební povolení bez projektu.
Možná to ale uz dnes možné je, nesleduji to.

Je to v St.zákone taxatívne dané, veľkosti obývacej plochy, úžitkovej plochy, sociálneho zariadenia v prípade jednogeneračného r.d.

Takže nejakou podpivničenou stavbou s trojgarážou, mega spoločnou halou, predsieň o rozlohe 80m2, prístupové chodby, schodiská, špajza, práčovňa, sušiareň, kúpeľňa s bazénom, sprchovým kútom, WC s dvoma bidetmi a vírovkou v rohu na oplachovanie sfinktora po hrubej stolici, v tom prípade sa dajú metre architektonicky "nahoniť" do rozlohy 380m2 neporušujúc literu zákona o zastavanej ploche rodinného domu.