Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podkroví-úprava železných vzpěr

Zdravím chtěl bych od vás menší radu co se týče takových vzpěr u nás na půdě připravujeme to na obytné podkroví ale nikdo neví co s tím a všichni se bojí že když se s tím bude jakkoliv manipulovat tak se prý střecha rozjede. Obrázky jsou k dispozici jako náhled.

Předmět Autor Datum
Jediné co doporučuji - kontrola upevnění táhel, případná výměna(přidat nové - odebrat staré). A podk…
Kecal 17.06.2017 15:13
Kecal
tyto "vzpěry" jsou IMHO vazné prvky mezi vaznými trámy mezi pozednicemi a pozednicovým trámem (zjedn…
touchwood 17.06.2017 17:39
touchwood
Matně si vzpomínám z nějakého školení, že tato táhla sloužila při výrobě krovu aby jim to neujížděli…
Rce 17.06.2017 22:22
Rce
Já právě na fotkách vidím jen jeden malý hambálek v cca 3/4 výšky střechy (což moc velkou vaznou síl…
touchwood 18.06.2017 08:52
touchwood
Dobrý den,před více než třiceti lety jsem řešil podobný problém,ale ukotvení jen jedno,přesunul jsem…
Lubomír 18.06.2017 11:17
Lubomír
Není to nadbytečné. Táhla slouží ke kotvení střechy a proti rozjetí. A nevěřte tomu, že hambalky zab… poslední
uličník 18.06.2017 21:09
uličník
Asi se rozhodneme o to nejjednodušší řešení a to táhla nechat tak jako jsou a popř. je nějak zakrýt…
TheEvil 18.06.2017 13:02
TheEvil

Jediné co doporučuji - kontrola upevnění táhel, případná výměna(přidat nové - odebrat staré). A podkroví přizpůsobit táhlům.
Přidal bych táhla na každou krokev.

Moderní střecha: odkaz

tyto "vzpěry" jsou IMHO vazné prvky mezi vaznými trámy mezi pozednicemi a pozednicovým trámem (zjednodušeně tedy ano, jde o to, aby se střecha "nerozjela" do stran).
Problém lze řešit a vyřešit alternativním vyvázáním pozednicových trámů "do podlahy" pomocí ocelové konstrukce.

Nicméně na takovou akcičku bude třeba projektant, statik a projekt, kde bude vše detailně spočítáno tak, aby střecha po zásahu do své konstrukce nespadla.

Matně si vzpomínám z nějakého školení, že tato táhla sloužila při výrobě krovu aby jim to neujížděli, nyní je to nadbytečné - je svázáno kleštinami a hambalky, že se to rozjet nemůže a je možné tato železa odstranit. Já je teda při úpravě podkroví před 40ti lety odstranil, nechal jen na koncích kde mi nepřekážely. Přesto se poraď se statikem, každý krov je prakticky originál a nerad bych aby moje rada byla příčinou aby ti to spadlo na hlavu.

Já právě na fotkách vidím jen jeden malý hambálek v cca 3/4 výšky střechy (což moc velkou vaznou sílu nedává) a kleštiny nejsou vidět pro jistotu vůbec, takže osobně si myslím, že odstranit je beztrestně nejde.

Dobrý den,před více než třiceti lety jsem řešil podobný problém,ale ukotvení jen jedno,přesunul jsem ho ob jeden trám do podlahy a obezdil příčkou.Vyřešit to nějak musíte,střecha je tím ukotvena k budově.Před X lety byla u nás vichřice,bydlím v polabí a ta na jednom domě,který sřechu neměl ukotvenu celou sundala a jejími rozlámanými díly poškodila domy sousední.
Každá střecha musí být přikotvena,buďto tak jak máte vy,nebo venkem plocháči do věnce a skovat fasádou.
Nedejte na rady,že se nic nepřihodí,podobně nedal na mé rady kamarád při stavbě kůlny,krůvky jen zazdil do malty olaťoval a zakryl vlnitým eternitem,říkal jsem mu,ukotvi to,né to je dobrý odpověděl.Za pár let povětří a já shodou okolností dorazil k němu,nadával jak špaček,střecha za pozemkem na poli rozlámaná na padrť.:-)

Asi se rozhodneme o to nejjednodušší řešení a to táhla nechat tak jako jsou a popř. je nějak zakrýt tak aby byly co nejméně vidět takže já děkuji za vaše odpovědi :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru