Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Boiler na chatu

Ahoj,
cez zimu nám praskol (zamrzol) starý boiler takže prišlo na rad kúpa nového, Boiler mám len na sprchu a dve umývadlá kúpeľňa a kuchyňa, používaný len na umývanie riadu a sprchovanie (1-2 osoby ). Boiler som chcel len tak 15l -20l, starý mal 15l a stačil, hlavne aby sa dal zavesiť. No čo neviem aký vybrať ? akú značku a aký cca výkon ? Čo všetko pozerať nech sa neskôr neľutujem.
starý boiler som mal značky Ariston.
Čo som pozeral obchody tak mi radili ten alebo potom ešte Elíz EURO 15 N (15l)
a pokiaľ väčší že vraj majú overený Dražice TO 20 no podla mňa to už bolo moc veľké.

Predom v ďaka za rady

viem že za rovnaku cenu zoženiem aj väčšie ale zas Doba ohrevu z 12 na 65 C : 3h 48 min ? 15litrov ohrejem na tých 50°C za 20-30min. Ono je to na chatu kde často idem len na deň preto taký malý objem. Tiež to mám priamo v kúpeľni kde tá veľkosť tiež svoju rolu.

Ono ja teraz pozerám skôr medzi Eliz 15l alebo zas skúsiť ten Ariston

Nechcem ti do toho kecať, ale 120l Eliz sa v pohode do rohu každej kúpeľni zmestí. Pozri si rozmery, žiadna opacha. Ak ho zavesíš až k stropu.... Navyše, ide o komfort. Ohrev vody ak permanentne fičí 120l boiler tvorí otázku tiež pár minút po bežnom odbere, cca 15 min. Úniky tepla sú minimálne, neboj, nebudeš mať v kúpeľni saunu vyžarujúcu z opláštenia pri teplote vody nastavenej ma max. 45°C.

Ale, ak chodíš na chalupu sporadicky, vypneš hlavný istič, potom ti stačí 20l prdítko. Na typu a výrobe nezáleží, hľadaj cenovo najlacnejší, ak začne tiecť, žiadna škoda, vyrazíš ho a kúpiš nový, zase nejaký lacný. Dnes sa výroba zjednotila, pritom aj drahý výrobok bude detto šmejd pokiaľ nemá antikorovú nádrž a zlatú špirálu s možnosťou čistenia vodných usadenín. (také sa dnes nerobia, ako boli Tatramat, na skrutky s tesniacou gumou s výmenou anódovej tyče a špirály).

však práve niekedy tam idem len na 1 deň v týždni, hlavný istič ostáva zapnutý len kvôli ladničke ostatne vypínam ( boiler ma samostatný istič ten niekedz zapnel len tak 30 min pred odchodom nech umyjem riad)

20l je len ten čo som ukazoval inak sú všetky 15l a potom až 30l. Kéď tak možno zoberiem aj rovnakú značku ako som mal, ono to zas nejde nonstop a keby že ho riadne vypustím tak ide do teraz ( kupovaný v roku 2003 )

Jistě, pokud tam často nejste i 14 a víc dnů pak by jste to ohříval opravdu "pro nic."
Na ty chaty pokud je komín a je potřeba většího množství teplé vody jsou dobrá např. lázeňská kamna, zatopí se voda je do cca 40-60 minut (dle objemu) a je-li objem větší a odběr není velký pak může vydržet vlažná až do neděle.

elíz za to nemá žiadne hodnotenie takže to nikto nekupuje ? inak ževraj to je bulhar tak tiež neviem čo sa týka kvality. Ono čo mi povedali v predajni že na využitie na chate 1-2x do týždna a len teplé dni vydrží asi všetko.

teraz už doma len riešime či zoberieme 15l alebo 20l