Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podlozie na narazanu studnu

Zdravim,

Vie niekto z mapy na tmapy vycitat, v ktorej lokalite sa dajú budovať narážané studne ?
Mám záhradu a chcel by som zistiť, či by tam šlo spraviť tento typ studne. Susedia majú zväčša kopané. Viem, že do 4m je íl a postupne prechádza do štrku, ale neviem koľko tam toho štrku môže byť a ako hlboko. Dá sa to nejak zistiť z tej mapy ? Čo hľadať ? Dávať do odborníkom za paniaze mi nedovoľuje rozpočet.

Ďakujem

Narážané studne sa robia jedine v prípade dostatočného prítoku spodnej vody kde je predpokladaná niekoľkometrová štrková výplň. Tj. podunajská nížina dolné prípadne prítoky povodia Dunaja.

V opačnom prípade, ak je povrchová voda do hlbiny max. 15-20bm, potom sprav radšej kopanú, osadenú o priemere 100cm bet.skružami ak máš v úmysle napojiť chalupu a zavlažovanie na čerpadlá. Kopaná studňa zaručí určitý rezervoár vody, prirodzené usadenie sedimentov a kalov na jej dno, pričom sa dá klasickým rumpálom s kýblami postupne prehlbovať, podhrabávaním skruží, ak by náhodou klesala hladina.

Kopaná studňa v prípade hlinito-ílovitej zeminy kde nie je vysoký obsah pieskov alebo šutrov, tvorí jednoduchý pracovný úkon, aj po domácku.

Krátky rýľ, trojnožka, kladka, lano, tyčová rozpera na spúšťanie skruží a idéeš. Za tri dni si na vode.