Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zavlažování skleníků

Dobrý den,
Potřeboval bych vyřešit zavlažování skleníků protože jsem celý týden mimo domov. Chtěl bych něco jako je ta sada co je vidět ve videu v odkazu. Ale mám studnu s chtěl bych mít jen časovač na čerpadle. Takže bych potřeboval vlastně jen objednat někde ty hadice + přechodky + menší hadice a ukotvení. Nevíte prosím nikdo kde by to šlo objednat nějak na kusy ? Nebo nějak jinak vyřešit ? Minulý rok jsem si udělal takové provizorní řešení z hadice do které jsem vyvrtal dírky. Na konci větší a v předu menší ale nikdy se mě nepodařilo to mít zalité stejně.
Pořád jsem měl některou část skleníku přelitou a druhou suchou.

watch

Studniční voda na zavlažování skleníku není vhodná, jelikož dochází k tepelnému šoku a rostlinám to nesvědčí. Nejlépe je dešťová voda z nádrže kterou ohřívá slunce (natřít tmavou barvou). Pokud si zadáš do vyhledavače "automatické zavlažování skleníků" dostaneš nabídku více druhů. V podstatě se nabízí dva systémy, jeden který "běží" na samospád a ventil je ovládán časovým spínačem a druhý je doplněn o čerpadlo. Pokud budeš zalévat dešťovou vodou je potřebné ji před použitím v zavlažovacím systému důkladně vyčistit od listí, květů, prachu, much atd.

Díky za tipy. Používám studniční vodu ale mám jí nataženou cca 15 cm pod zemí a táhnu jí z délky 50 metrů.Už mám i spočítané že jde pustit na 3 minuty než tam doteče ta ledová. Právě proto jsem tam chtěl mít ten časovač a zapínat to vícekrát za den. K ránu jednou a večer třeba po hodině 2x. Nebo dle potřeby.

K samonasávaciemu čerpadlu potrebuješ v sústave spätnú klapku (sací koš) a za čerpadlom tlakovú expanznú nádrž s obsahom natlakovaného vzduchu 2/3, až potom zapojiť elektromagnetický ventil. Expanzka stačí malá, s obsahom cca 2l-10l, záleží od výkonu čerpadla. Počítam, že máš nejaké šepletko do cca 30l min.

V prípade čerpadla-ponorky stačia lacné spínacie časové hodiny na el.prípoji 230V/50Hz.

Vodný trkač je bezobslužný, ale musíš mať nablízku spádovaný tok.

Jsem koupil 2 x 6 metru plastovou trubku na vodu 20 mm.Leva a prava strana skleniku.
Do ni navrtal dirky a nalepil trubičky se starých fixu.
Na trubky natahl tu kapkovou hadicí.
U skleníku mam sud 200 l.
Otevře se el. ventil a čerpadlo naplní sud 2X deně vodou se studny.
To co se naplní večer se použiva na zalivaní rano a to co se naplní rano se použije večer.
Jeden elektroventil na naplnovaní sudu a druhý na zalivaní.
Zaliva se samospadem.
Ventily otvira arduino.
Funguje už 10 roku :-)