Jak vyrobit lampičku?
Zdravím,
musím upozornit, že jsem laik a o elektru toho moc nevím, proto hledám radu zde.
Vzhledem k tomu, že nejsem schopen sehnat osvětlení které by mi vyhovovalo, napadlo mě, že se ho pokusím vyrobit.
Potřebuji osvětlení na baterie, nejlepší pravděpodobně s led diodou a svítivostí jako je blesk (dioda) na mobilu.
Pokud si koupím diodu, spínač a zapojím k tomu baterie,(2x AA bude to svítit, nebo je to jinak?
Např. tuto diodu led-0805-cool-white-60-130
Předem díky za rady.
Dobrý den , dioda není žárovka , proto je potřeba omezit proud napětí je dané aby se PN přechod vůbec rozsvítil , a pokud se neomezí proud tak dioda brzo odejde , nejednodušší je omezení seriově připojeným odporem ( hodmotu mi vždy spočíta prodavač v obchodě když mu řeknu napájecí napětí) ,jinak tady v jedné diskuzi byl i program na výpočet , ostatní je správně
Tebou vybraná dioda má dost slabou svítivost, navíc jede na 3,3V to ti AA baterie nedají... Spíš popiš víc tu "lampičku", k jakému má být účelu, jestli má svítit doširoka, nebo úzkým paprskem a tak... Podle toho se pak snad dají poradit vhodné součástky.
https://en.wikipedia.org/wiki/Surface-mount_techno logy#/media/File:Smt_closeup.jpg
jen tak mimochodem - 0805 je velikost ty soucastky v pravym dolnim rohu. Jako OK, ja je bezne boucham na bastldesky, pracuje se mi s nima lip nez s klasickema dratovejma soucastkama, ostatne i 0605 je furt rozumne velka soucastka, dokonce umim s nima i 3D montaz. Ale nejsem si jistej, jestli tohle da tazatel podobnyho dotazu.
To se uvidí, ale pokud bych měl problém, tak to můžu dát na letování k někomu kdo to umí.
Nicméně, klidně tam dám něco většího, nechám si poradit.
Tyto součástky se letují horkovzduchem. Běžnou páječkou to tak leda odpálíš. Počítej s tím že ta součástka má se štěstím dva milimetry. Až to budeš dělat hlavně nezakašlej, a nebo si jich radši kup víc.
Ale prd, beznou mikropajkou. Jen pinzeta, pevna ruka a vedet jak na to. A rozmery jsou presne 2x1.2mm.
To dopadne....
Je třeba mít dobrý hrot na pájce a především s tím umět dělat.
Delam to od roku 2003 a nejenom jako hobik. Takze vim jak to dopadne. Dobre, kdyz to umis.
Naopak horkym vzduchem zaletujes leda velky kulovy. Horkej vzduch je dobrej akorat na vyndavani integracu, spolecne s plechovou ohradkou spravny velikosti a vakuovou pinzetou. Osazuje se normalne mikropajkou. Vyjimkou jsou BGA pouzdra, ty se osazujou masinou s termolampou(od 500kKc nahoru) a varinata masovyho osazovani v reflow peci - coz jsem sice v domacich podminkach videl realizovany, ale bezny to neni.Nicmene ted koumam nad pajenim QFN pouzdra a asi se tomu nevyhnu.
16 pinový SMD integráče pájím (měním) raději horkovzduchem. Je to především rychlejší.
Ven je mi postup naprosto jasnej. Zpet to delas jak? Spolihas, ze na PCB zbylo dost cinu na zapajeni? Nebo pouzivas nejaky pasty s obsahem pajky?
BTW 16 nebo 244 pinu, je to v case jen malej rozdil.
Odpájený plošky na PCB očistím a zároveň nanesu novej cín pájkou - kapku trubičkovýho cínu na hrot a rychle přejet plošku, než se tavidlo vypaří. Pak potřu fluxem z fixy, položím integráč, přitisknu pinzetou a horkovzduchem zapájím, jednu stranu, a pak druhou. Nízkej tlak vzduchu, aby se cín neodfouknul.
Pájka je od Wellera, špička hrotu je seříznutá a trošičku zahloubená, aby do toho šel nabrat trochu cín.
Vypadá nějak takhle:
Nemůžu najít přesnej obrázek.
Ty Welleracky hroty znam, jsou dobry, ostatne Weller...
Prilezitostne vyzkousim, ale furt to nevidim vyrazne rychlejsi proti prejeti velkou kulickou cinu a prebytek odcucnout licnou, jak sem zvyklej.
Asi umíš líp pracovat s licnou
Tvůj způsob mi přijde jako taková větší piplačka.
Dělám ve fabrice, kde se osazují PCB, takže horkovzdušný opravy jsou standardní záležitost, přece jen, integráč s nožkama opaplanýma od cínu by nevypadal moc důvěryhodně.
Bude sloužit k dodatečnému osvětlení chodby. (Cca 2 x 1,5m)
Momentálně to řeším zapnutou baterkou na mobilu a světlo je dostačující.
Takže svítit spíš s rozptylem. S dvěma bateriemi to byl jen nápad, klidně jich múže být víc nebo tam dám třeba 9V.
Tak dodatečné osvětlení chodby tím asi myslíš v noci, když deš na záchod?
Tak to jsem já vyřešil fikaně, koupil jsem si ve slevě zahradní solární světýlka, vyhodil tu dobíjecí pidibaterku a dal místo ní jeden vybitý monočlánek AA. Vydrží to svítit každou noc nejmíň měsíc a taky zužitkuju "vybité" baterky, , co mají tak 1,3V a co už nefungujou v běžných zařízeních (budík, ovladač, baterka...).
V tom zahradním světýlku je měnič, který jede od 0,9V. Pokud je přes den v chodbě dost světla (což není můj případ) tak ani nemusíš řešit vypínání (vypíná samo...).
Jinak si kup jakoukoliv vysocesvítivou diodu, raději vývodovou, s tou se bude lépe pracovat, a buď se trefíš do napětí tak, aby neshořela (změříš proud aby nepřekročil maximální uvedený u diody) nebo to doladíš odporem...
9V baterka má malou kapacitu, lepší budou třeba 3AA.
A co tam dát třeba tuhle? https://www.gme.cz/led-5mm-cool-white-1300-100-cyl
Nebo? led-4-8mm-cool-white-2200-100
ještě jsem našel takovou Bude to lepší?
Jinak moc nevím jak tu ledku vybírat, takže prosím o radu na co koukat.
Tak z hlediska pouzdra, urcite. Svitivost 25cd(zhruba po staru svicek) je asi taky dostatecna. Problem(?) by mohl byt maly vyzarovaci uhel, jen 20°. To znamena, ze z 2.5m osvetli kruh o prumeru 88cm. Coz nevim, jestli je pozadovany efekt.
Ja bych asi sahnul po led-5mm-cool-white-9000-80 to je docela fajn LEDka.
Jeste otazka - opravdu studena bila? Jako ja ji mam taky radsi, ale mi studenobilomilci jsme v populaci v mensine.
Na ten uhel jsem taky koukal... Bude to namirene na strop, takže se to snad trochu bude odrazet.
Mozna jich koupim vic a vyzkousím co bude lepsi.
Co se tyce dlouhodobeho osvetleni tak mam taky radeji teplou bilou, ale u minilampicky mi prijde lepsi ta studena.
Další dotaz, pokud tam dám dvě diody, budou stačit 2 AA baterie?
Asi použiju tyhle
A bude potřeba nějaký odpor?
No, dve AAcka maji nominalne 3V, fungl novy odhadem 3.2 a vybity do mrte cca 2.4V. Takze kdyz to clovek zapoji bez odporu, tak s novejma bude LED pretizena(ale nejspis to prezije, byt za cenu snizene zivotnosti), pak bude chvilku svitit normalne a nakonec to bude svetylko jak za dusicky. Na nabijeci z toho nebude vubec nic. Odpor je tam v tomhle pripade zbytecnej.
Preferoval bych 3 AA + 68ohm odpor, je to cistsi reseni, byt se ztratama.
A lze spočítat/odhadnout dobu svícení dvou diod při 2*AA bez odporu a s 3*AA s odporem?
Pro 3AA s odporem a rozumnejma baterkama by to melo byt cca 100h pri pomerne stabilnim svitu, pak to zacne vadnout. 2AA bez odporu je to hur spocitatelny, priblizne to bude stejne, ale svitivost bude klesat od zacatku a rychleji, takze nekde po 30h bude cca polovicni - ale je to spis kvalifikovany odhad, nechce se mi integovat.
Dobře, moc děkuji.
Mám už tři roky takovou malou reklamní svítilnu s jednou bílou LED, napájení 3V článek CR 2032 (obvykle zálohovací). Používám jí na posvícení na zámek, jízdní řády, když mi něco upadne pod skříň, … Pořád svítí docela dobře. Mimochodem, konstrukce očesaná až na kost, využívá toho, že rozteč mezi vývody LED je skoro jako tlouštka článku a vypínač přitiskne vývody na póly článku. Rovnou, bez odporu.
To je chudoba, priam lúza. Dióda s 18k Kelvina, ako gama záblesk supernovy.
Kup si finálny xindel automaticky riadený podľa súmraku denného svetla a nerieš hovadiny:
https://www.google.sk/search?q=no%C4%8Dn%C3%A9+osv etlenie+na+pohyb&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&s ource=univ&sa=X&ved=0ahUKEwid8cLe26DSAhUKPhQKHWAKB 7QQsAQIRA&biw=1032&bih=575&dpr=1.4
On ale zřejmě řeší lampičku bez přívodu 220.
Vzpomněl jsem si, že na osvětlení schodu za vrátky jsem instaloval světýlko (3x LED) z Lidlu, je to s čidlem pohybu a soumrakovým čidlem. Tři AAA baterky tam spolehlivě vydrží cca rok.
Přesně tak, nechci sekat do zdi a tahat další kabel, proto na baterky.
Zkoušel jsem koupit nějakou lampičku přes net, ale to co mi přišlo je úplně na nic,
Takže to zkouším vyřešit takto.