Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kovová konstrukce pod dřevěnou terasu - jaké jekly?

Zdravím, chtěl bych udělat vyvýšenou terasu z prken, cca 60 cm nad zemí (vedle bazénu)

Představuji si to tak, že na zemi bude několik svařenců z jeklu - vodorovný jekl a navařené nohy, viz. náhled.

XXXXXXXXXXXXXX
X..........X..........X

Těchto svařenců bude vedle sebe několik zhruba po 50 cm, na vodorovném jeklu bude přišroubovaný hranol, a přes ně budou našroubovaná terasová prkna.

Nevím ale, jaký jekl použít a jaké rozestupy mezi nohama zvolit. Zatížení bude maximálně čtyřmi lidi.

Je možné použít třeba jekl 30x20x2 (na výšku), rozestupy mezi nohama 80 cm? Díky

ukončeny ucpávkami,

Jedno úsloví říká, že nejlepší těsnění je díra.
Takže pokud to nedáš pozinkovat, nech tam díry pro odvětrání kondenzační vlhkosti.
Jestli dáš zinek, tak tam musíš ty díry mít stejně, aby kov mohl protékat, jinak si je zinkovně udělají sami a patřičně je naúčtují. Položit dřevo na železo po celé ploše jeklu??? bude to hnít od vody, co se tam vysráží a nateče při dešti.
Spíš to vymyslet nějak na trny ať to větrá.

Človeče nešťastná, myslel si na koróziu jokloviny, myslím aj z vnútornej strany v mieste, kde bude v kontakte s podlahou ak je vedľa bazéna? Budeš musieť nejakými plastovými koncovakmi zablendovať nohy prípadne navariť na ukončenie vhodné kovové misky z hrubého metalu, aby sa nezabárali do pôdy.

Nátery; 4x vrstvy.
2x syntetický základ s odstupom 48 hodín a 2x vrchná syntetika, detto, nanášať až po vyzretí spodnej farby. Je to maliarska onánia, ale máš na 15 rokov pokoj.

Alebo predražený xindel zn: http://www.hammerite.sk/product/direct-to-rust-met al-paint-smooth-finish/

Konštrukcia unesie aj slona.

já mám komplet houpačku jedno pole 2300mm druhé 1200mm vška 2300mm z Jackelu 40x40x3. Myslím že by ten podstavec vydržel také ale podpěry bych raději dal blíž tak 500mm, tak aby se to dalo rozumě rozměřit, Na spodek přivařit pasovinu třeba 80x80x5 a jednu hranu nezavařit, aby měla kudy utéct sražená vlhkost.

Ještě mě napadla jiná varianta nohou - aby nedošlo k tomu, že bude podkladní hranolek ležet celou plochou na jeklu.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/4394-variant y-jpg]

Varianta B - tak jsem to plánoval dosud, veškeré zatížení by bylo na jeklech, hranolek by byl jen jako montážní mezikus

Varianta A - otočil jsem jeklové nohy, jekl by nemusel být tak silný, protože neponese takové zatížení. Musel by ale být pevnější hranolek, protože veškerá váha bude na něm.

Teď tedy prosím o radu, kterou variantu zvolit a jaký jekl nebo jako hranolek zvolit?

Ze stran nezavíral - tím myslíš otvory v jeklech nebo ty boční prkna?

Otvory v jeklech nechám otevřené, viz. rady výše.

Boční prkna tam chci, líbí se mi to, navíc pod pódiem bude úložný prostor (filtrace a bazénové potřeby).

Mezi veškerými prkny bude mezera 1 cm, takže větrání by mělo být dostatečné.

Nevim co mate za zinkovnu, ale u nas zinkujou dobre a zarovej zinek podle me nejde srovnat s zadnym naterem, to je uplne jina liga, mj. zevnitr ten jekl nenatres. Dle tvrzeni Mea tomu davaj 20 let v morsky vode. Ja mam zatim od nich veci maximalne 8 let, ale vsechno jak novy.OK, jak novy ne, zesedne to a neblejska se to, ale rozhodne nikde ani naznak koroze. A cenove to vychazi velmi slusne, napr. za schody k baraku 3x3m se zabradlima a striskou si rekli asi 5kKc.
Poznamka na okraj - co se bude zinkovat nesmi prijit do styku se silikonovym olejem, coz obcas pouzivaj svareci jako ochranu proti rozstriku. Ten z toho neumi dostat a pak to stoji za houby.