Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Trvanlivosť potravín.

Netáraj :-)
Je sice pravdou, že kyselina benzoová se do hořčice přidávala a někteří výrobci ještě přidávají. Ale hodně hořčic je už bez konzervantů, protože se zjistilo, že samotné látky obsažené v hořčici působí konzervačně.
U potravinářských výrobků jsou dva odlišné způsoby značení trvanlivosti a to "spotřebujte do" to se používá pro výrobky, které snadněji podléhají zkáze, jako například saláty, měkké salámy, šunky a podobně. Tento údaj znamená nejzažší dobu, do které se výrobek musí spotřebovat. Po této době se považuje za zkažený (i kdyby ještě nebyl).
Druhý způsob je "minimální trvanlivost do". To znamená že výrobce zaručuje, že minimálně do této doby bude výrobek bezvadný. Ale neznamená to, že je již vadný, výrobek může vydržet i mnohem déle, než se zaručuje.
Používá se to u výrobků, které už svým charakterem zkáze nepodléhají snadno. Například sušenky, chipsy, trvanlivé salámy,různé oplatky, konzervy, a podobně.
Můžeme se tedy setkat například s dvěma podobnými výrobky s rozdílným značením. Například paštika v plechové konzervě může mít "minimální trvanlivost do", a třeba paštika v plastové vaničce "spotřebujte do"
Je to tím, že první paštika je konzerva, a druhá tzv. polokonzerva, u které není zajištěna tak dokonalá sterilizace. :puff:
Zkoumání složení potravin a jejich konzervaci a trvanlivosti je mým koníčkem, snad i úchylkou. I můj zdravotní stav to vyžaduje, například vzhledem k obsahu dnes tak oblíbených fosfátů.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny