Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení dvouokruhového lustru

Zdravím. Budu stručný:
Měním dvouokruhový lustr. Ze stropu mám přivedeny dva fázové vodiče (od dvojvypínače) a jeden nulák. Nový lustr (čokoláda) má ale čtyři koncovky - dvě fáze, nulák a NAVÍC zelený vodič připojený na kostru. Co ale zapojit do čokolády naproti zelenému, když mi ze stropu žádný čtvrtý (zemnicí) vodič nekouká? Asi se to tak kdysi dělalo, ale co teď s tím?
Děkuji za radu odborníkům.
Petr

Kostra (zelená) + nulák vedúce z lustra daj spolu a pripoj na nulák zo steny do jednej diery v čokoláde.

Fázu zmeraj pod žiarovkou na spodnom kontakte. Závit žiarovky je nulák.

Budeš potrebovať vadasku. Po zapojení kabeláže radšej premeraj vadaskou všetky metalické časti lustra medzi oboma fázami či náhodou nie je sprznené zapojenie v lustri od výrobcu, aby niekoho pri výmene žiarovky nekoplo.

IMHO máš v bytě ještě starý rozvod, kde byl střední a ochranný vodič sloučen do jednoho (PEN). V tom případě by asi bylo potřeba v lustru střední (N) a ochrannou (PE) svorku propojit. Ale raději, ať se ti na to koukne odborník, jestli se v bytovém rozvodu nehrabali fušeři a je to takhle jakžtakž bezpečné.

už se na to ptáš na poradte.cz

A to se nesmí?
Já taky, když potřebuji něco poradit se ptám na víc poradnách, třeba někdo kdo jediný to ví na všechny poradny co k danému problému mají blízko nechodí.
http://kutilska.poradna.net/q/view/120349-jaky-pro ud-se-da-tahat-z-ploche-baterie
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&f ile=viewtopic&t=74288&highlight=

Třeba na zapojení lustru bych se zeptal (kdybych to nevěděl a potřeboval to vědět) třeba i tady:
diskuse.elektrika.cz