Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Radiátor nebo přímotop?

Dobrý den,
na chatku cca 20 m2 bych chtěl ke kamnům ještě el. topení pro tři důvody.
1. temperování v mrazech
2. jako záloha když v noci vyhasnou kamna
3. připojení k GSM zásuvce a než tam pojedu, zapnu si je na dálku.

Moje otázka zní: bude lepší klasický přímotop nebo olejový radiátor? Popřípadě doporučte.
Děkuji
TT

Akumulačky? Chce si chatku trochu vytopit předem, než tam dojede. Akumulačky vyrábějí teplo do zásoby (akumulují), když je nízký tarif a vydávají když je vysoký. Takže si nemůžete zatopit když zrovna potřebujete.
Z hlediska bezpečnosti bych se přikláněl asi k olejovému, ale když se konvektor správně umístní, tak aby nic nemohlo chytnout a bude s ventilátorem, dřív vzduch v chatce prohřeje.

SOuhlas. Akumulačky jsou dobré na trvalé použití, ne na rychlé prohřátí prostoru. Ten olejáček podle mého názoru vytváří trochu lepší klima, navíc je při provozu tišší, tedy jej lze provozovat i při pobytu v objektu - přímotop taky, ale ten ventilátor bych na noc vypl.

S tím bych si dovolil polemizovat. Bezpečnější je přímotopný el.konvektor, který je určen k trvalému vytápění a pevné montáži, než jakýkoliv přenosný radiátor, určený k topení pouze pod dohledem. Přímotopný el.konvektor určený k trvalému vytápění nemá odkrytou topnou spirálu a montuje se napevno na zeď.

Díky za reakce. No, akumulačky jsem také zavrhl. Bezpečnost mě napadla taky. Mám strach, že to tím olejovým nevytopím. Nikdy jsem se s tím v praxi nesetkal. Je pravda, že zapnout něco jako toto bez dozoru? Nevím nevím. Ale spoustě lidem to jede celé dny doma.
Co myslíte?
Díkec

To krásné topidlo v odkazu je právě to, čeho bych se bál. Má totiž zcela odkrytý topný drát a mřížkované dno. Jestli někdo náhodou viděl, co to dělá, když se topný drát přepálí, tak po podlaze lítají žhavé kuličky kovu a žhavé kousky spirály. Žádná pojistka tomu nezabrání. Proto se právě konvektory pro trvalé vytápění bez dozoru dělají s topnou tyčí, která zůstane vcelku.

Souhlas, tohle bych bez dozoru nenechal běžet. Mne se stala jiná sranda: Celé to je sestrkané z automobilových konektorů a do toho topného (opravdu holého) tělesa jde docela dost šťávy. Najednou to v těch konektorech začalo jiskřit, jak se to opálilo, jiskřilo čím dál více, začala čoudit izolace na drátech, ta se roztekla. Hromový smrad mě upozornil, že se něco děje. Vevnitř to jiskřilo jak vánoční prskavka. Ihned jsem to vyrval ze zdi, přesto na linu vznikla docela slušná propálená díra. Celé to je taková hrachovina, plechy tenké, snadno se kroutí...