Zdění broušených cihel
Dobrý večer,
chystám se na zdění RD z broušených cihel. Váhám jaké zvolit "pojivo" z těchto 3 možností - lepidlo na žebra, lepidlo na celoplošnou spáru a pěna.
Barák bude potom zateplený 140mm polystyrenem. Údajně je lepší z hlediska tep. izolace když jsou dutiny v cihlách uzavřené v každém šáru - to by znamenalo použít lepidlo na celoplošnou spáru. Zedníci mi zase říkají že je to úplně jedno a doporučují pěnu, prý to i cenově vyjde zhruba stejně....jeden mi dokonce říkal svou zkušenost kdy musel rozebrat kousek zdi: tam kde byly cihly na lepidle tak to šlo rozebrat lehce. Ale s pěnou to tak jednoduché nebylo, prý to drželo jak čert.
No já na pěnu zdil minulý týden prvně a jsem u vytržení.
- Drží to jako mrcha, za patnáct minut s tím nehnete
- jedna pěna na půl palety (40ks) 30cm heluzek (tři housenky vedle sebe dle návodu)
- Je to rychlé,
- Je to čisté,
- Je to levné (alespoň při klasickém zdění mám jako laik dost odpadu)
- Můžu kdykoli začít, skončit...
Samá pozitiva a sociální jistoty v porovnání s klasickou maltou. S tenkovrstvým lepidlem ale porovnat nemůžu, to by vás asi zajímalo víc...
Já mam zkušenost opačnou. Cihly na pěnu šli demontovat lépe. Ono hlavně záleží, kdo, jak a s čím dělá. Ono pokud řemeslník bude chtít ušetřit a dá mezi cihly co nemá, tak to držet nebude. Já osobně bych pěnu nebral. Začínám být na ní alergický, jak ji dávají všude.
Měl jsem taky strach, ale je fakt, že mezi cihlama na ní nepůsobí největší nepřítel - UV záření. Snad to bude držet - lepší než byla původní zeď to je i nasucho poskládané
Jinak jsem použil pěnu přímo na zdění, Braven. Běžnou nízkoexpanzkou jsemto nezkoušel, těžko říct, jestli je mezi nima rozdíl - experimentovat budu, až na to bude prostor, těch pár cihel obětuju
Jakákoliv pěna je lepší, nežli lepidlo.
Kdo se bojí, míchá lepidlo. Pěnu dostanete zdarma k cihlám.
Lepidlo beru jako možnost jen kvůli tomu uzavření dutin - je tedy zbytečné je uzavírat?
Já mám v projektu navrženy cihly od KM Bety - tam mám v ceně lepidlo. Nevím zda by to vyměnili za pěnu, zkusím se zeptat.
Je nutné používat přímo pěnu na zdění, nebo postačí jakákoliv nízkoexpanzní?
Náhodou jste nezkoumal, jestli je rozdíl mezi "obyč" nízkoexpanzní pěnou a "zdící pěnou"? Laickým okem se mi to zdá stejné i po vytvrzení (narozdíl třeba od pěny na lpení polyše, která ztvrdne na kámen)
Ako by som to. Ak sú tie tehly vhodné na murovanie aj bez spojiva, tak sa dá použiť aj pena.
čítatel, tak někdy zkuste slepit pěnou i ty cihly, které nejsou určeny bez pojiva. Pak změníte názor. Které vlastně myslíte "bez pojiva"
Je důležité uzavírat průbězné dutiny v cihlách, nebo to má zanedbatelný vliv na tepelnou izolaci?
nemusíte, jen poslední řádek ano, páč pak se stane, že máte zásuvku, spustíte digestoř a ono táhne zásuvkou. Je třeba řešit komplexně vzduchotěsnost objektu.
Poslední řádek bude uzavřen věncem, to by mělo stačit ne?
Mělo, pokud je to uděláno OK. Zrovna včera jsem viděl fotky stěny z Ytongu 45cm, samo že bez zateplení a měl problémy s tepelným mostem. Páč špatně přemýšleli u práce.
Pokud je práce OK, nemůže být problém.