Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pc zdroj 950w

Zdravim,
chcel by som sa spytat na vystup pc zdroju.
Mam 100watove ledky, idu na 3A a 32v (mam trafo 12-36v).
Neviem ake vystupy ma pc zdroj, v tom sa moc nevyznam.
Je mozne napajat teda 9led= 900w pri plnom vykone?
(resp 8 led ak ratame ze v reale da zrejme len okolo 800w)
Dakujem za vysvetlene

No přesně řečeno ke zdroji konstantního proudu. To znamená ke zdroji, který upraví automaticky výstupní napětí tak, aby do zátěže tekl předem stanovený proud a to bez ohledu na velikost té zátěže. Běžné zdroje se naopak snaží udržet konstantní výstupní napětí tím, že při zvětšení zátěže přidají na proudu.

Snazim sa spravit to co najlacnejsie a keby som mal pre kazdu ledku kupit toto tak skrachujem. Aky to je problem v reale? Moze sa zvisit prud a usmazit ledku?
A chcel som sa spytat aj k tomu zdroju: pisu ze na 12v dava 62A, takze kazdy z 8 vystupov da cca 8A? Nato treba uz. Celkom hrube draty ze? Aj ked ledka si vezme cca 3A
A ano budem rad ak mi to vysvetlite ako pre debila, diky

Jak již bylo psáno: LED je bezpodmínečně nutné napájet ze zdroje konstantního proudu, což je ze určitývh podmínek i pouhý rezistor. Zatím stále uvažuješ nebo jsou ti nabízeny zdroje konstatního napětí. Pokud do obvodu nepřidáš něco co by "udrželo proud na uzdě" celkem spolehlivě LEDky zničíš. Co máš za LED zatím nikdo nevíme - podle popisu možná nějakou regulaci proudu mají vestavěnou, potom by bylo v zásadě skoro jedno jaký zdroj použiješ, pokud by splňoval parametry požadované k provozu oněch LED.

Pro vysvětlení - LED se chová podobně jako Zenerova dioda s velmi oblým kolenem voltampérové charakteristiky. Tzn., že do určitého napětí (např. pro červené LED typicky okolo 1,5V) je dioda i v propustném směru uzavřená, po překročení tohoto napětí se otvírá a klade průchodu proudu jen nepatrný odpor. Pokud procházející proud nějakým způsobem neomezíš pak i při nárůstu napětí o řádově desetiny voltu vzroste procházející proud až na hodnoty, které je zdroj schopen dodat a dojde velice rychle (řádově v milisekundách) k tepelné destrukci přechodu.

No, co je to laciné řešení? Potřebuješ zdroj konstantního proudu, to již bylo řečeno. Samotné trafo (předpokládám tedy, že bez usměrňovače a nějakého stabilizátoru), které píšeš, že máš ti mnoho nepomůže. Při výstupním napětí dejme tomu 36V bys musel řadit LED paralelně, ale pozor - každá LED by musela mít svůj vlastní regulátor proudu a transformátor by musel být schopen dodat proud rovnající se nejméně počtu diod x 3 (LED jsou 3 ampérové). Tudy tedy cesta nevede. Potřebuješ něco takového: https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-lpc-150 -3150 - zdroj, který dodává 3,15A - je to o 150mA víc než píšeš, že to je proud tvých diod, ale snad by to přežily, to by bylo nutné zkontrolovat. Ovšem vzhledem k tomu, jaké napětí je zdroj schopen poskytnout musel bys mít pro každou LED jeden takový zdroj. Mám obavy, že o mnoho levněji to nepořídíš pokud neriskneš a nezkusíš obstarat něco přímo z Číny (Dealextreme nebo Aliexpress). A také nezapomeň, že bude ke každé LED potřeba robustní chladič, 100W se nechá chladit.

pisu ze na 12v dava 62A, takze kazdy z 8 vystupov da cca 8A? Nato treba uz. Celkom hrube draty ze? Aj ked ledka si vezme cca 3A

Na 950W PC zdroji není osm výstupů, je tam jeden výstup 12V/62A a k němu je zapojeno paralelně několik (možná dokonce osm) kabelů s konektory. Na otm výstupu je tvrdé, stabilizované napětí 12V. Při 12V si ta vaše LED nevezme nic, protože potřebuje, jak už píšete v dotazu, nejméně 32V. Takže potřetí a naposled. Potřebujete proudový zdroj, který má výstupní napětí vyšší než 32V (klidně třeba 40) a dáva konstantní proud 3A. Na to žádný tlustý dráty potřeba není.

Toho se právě bojím, že samotný čip s Led dlouho svítit nebude, pokud se zapojí jen na zdroj. Pro tyhle výkony to už není samotná ledka, ale soustava čipů a rozhodně bez chladicí soustavy (což není nic miniaturního ani levného) dlouho nevydrží. Kromě toho těm údajům o výkonu od číňana věřím akorát s Pišvejcovou konstantou :-D